"Ako bi se pristupna strategija zbog ustavnog zastoja usporila, u državama koje kandidiraju za članstvo pojavio bi se skepticizam prema Europskoj uniji", rekao je na konferenciji za novinare na kraju dvodnevnog skupa predsjednik slovenskog parlamenta France Cukjati.
U subotu su se visokim predstavnicima parlamenata iz srednjeeuropskih zemalja koje su u EU ušle većinom prošle godine pridružili parlamentarci iz Hrvatske, Albanije, BiH, SiCG-a i Makedonije. Predsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa na konferenciji na Bledu predstavljao je potpredsjednik sabora Mato Arlović.
Tijekom dvodnevnog rada parlamentarci iz 6 država EU-a zauzeli su se za nastavak ratifikacijskog procesa europskog ustava unatoč neuspjesima na referendumima u Francuskoj i Nizozemskoj, te što skorije donošenje Financijske perspektive 2007-2014, ključnog dokumenta za razvoj Unije u srednjeročnom razdoblju, a konzultirali su se i o daljnjem razvoju Lisabonske strategije kojom se potiče konkurentnost ekonomije EU-a.
U završnoj izjavi skupa kojemu su se u subotu pridružili visoki parlamentarci iz država jugoistočne Europe, naglašeno je da bi Europska unija "što prije" trebala početi pregovore o članstvu s Hrvatskom, a podržani su i procesi približavanja EU-u drugih zemalja u regiji.
U zajedničkoj izjavi nakon sastanka također je istaknuta potreba nastavka suradnje s Međunarodnim sudom za ratne zločine u Haagu. Na pitanje da li su zadnje vijesti o navodnim pokušajima da se general Ratko Mladić nagovori na predaju kako bi odgovarao na Haaškom sudu za ratne zločine povezana s nastojanjima Beograda da uđe u euroatlantske asocijacije, predsjednik parlamenta CiCG-a Zoran Šami rekao je da je suradnja s Haagom međunarodna obveza. "Svi koji su napravili ratne zločine ili su za njih osumnjičeni moraju za to odgovarati imenom i prezimenom, ali krivicu za to ne smije snositi cijeli narod", rekao je Šami.