ZAGREB, 1. svibnja 2005.(Hina) - Pregled sportskih događaja:

LEON/ZAGREB

U prvom finalnom susretu Europskog Kupa kupova u Lenu su rukometaši španjolskog Ademara svladali hrvatskog prvaka Zagreba sa 37:25 (16:15). Zagrepčani nisu uspjeli iz Španjolske odnijeti povoljan rezultat, poraz od 12 pogodaka daje gotovo nikakve šanse za naslov uoči uzvrata za sedam dana u Ledenoj dvorani Doma sportova. U prvom poluvremenu je momčad Line Červara uspijevala kontrolirati utakmicu, da bi od 36. minute Španjolci, potpomognuti gromoglasnim navijanjem gledateljstva, posve dominirali susretom. U samoj završnici su rukometaši Zagreba posve ostali bez snage, primivši gotovo sve zgoditke iz protunapada. Kod Ademara je najbolji bio hrvatski reprezentativac Petar Metličić sa osam zgoditaka, dok su kod Zagrepčana najučinkovitiji bili Zvonimir Bilić i Lazo Majnov sa po šest pogodaka.

DUBROVNIK

Vaterpolisti Mladosti ostvarili su prvu pobjedu u završnici doigravanja za naslov prvaka Hrvatske, svladavši u povijesnoj prvoj utakmici na novom, zatvorenom bazenu u Gružu Jug sa 13:11. Odlično koristeći prednost igrača više Zagrepčani su dobili prve dvije četvrtine u kojima se Jug oslanjao na isključenja koja im je donosio centar Mile Smodlaka, ali su domaćini od čak 15 prednosti iskoristili svega šest. Na vratima Mladosti odlično je branio Dalibor Perčinić, koji je uz strijelca Tomislava Primorca najzaslužniji za zasluženu pobjedu Zagrepčana. Druga utakmica igra se u četvrtak, 5. svibnja u Zagrebu, a naslov prvaka Hrvatske osvojit će ona momčad koja prije dođe do tri pobjede.

ŠANGAJ/ZAGREB

Hrvatski stolnotenisač Zoran Primorac poražen je u susretu 1. kola Svjetskog stolnoteniskog prvenstva u kineskom Šangaju od Grka Panagiotisa Gionisa sa 4:3 (4, -11, -6, -9, 9, 5, 8).

Hrvatske stolnotenisačice Tamara Boroš i Andreja Bakula pobjedama su započele nastup na Svjetskom prvenstvu u kineskom Šangaju. Botoš je u 1. kolu svladala Austrijanku Veroniku Heine sa 4:0 (4, 7, 6, 6), a u drugom čeka bolju iz dvoboja Nijemice Hain-Hoffman i Pan iz Kineskog Tajpeha. Bakula je u dramatičnom dvoboju 1. kola pobijedila također Austrijanku, ali kineskog podrijetla Qiangbing Li sa 4:3 (9, -6, 8, -3, -5, 7, 9). Bakula će u 2. kolu igrati protiv bolje iz dvoboja Talijanke Tan Monfardini i Turkinje Meral.

Nakon Tamare Boroš i Andreje Bakula, u 2. kolo Svjetskog stolnoteniskog prvenstva u kineskom Šangaju plasirala se i Cornelia Vaida. Vaida je u susretu 1. kola pobijedla Indonežanku Lindawathi Istiyani sa 4:2 (8, 8, 1, -6, -9, 8), a u drugom kolu ide na prvu igračicu svijeta Kineskinju Yining Zhang. U 2. kolo su se plasirala i oba hrvatska ženska para. Boroš i Vaida su sa 4:1 (9, 4, -5, 4, 3) svladale Grkinje Fili i Ntoulaki, a u 2. kolu idu na Amerikanke Gao i Reed. Paović i Bakula su bez borbe dobile dvoboj protiv Nigerijki Olaide i Owoh, a sada ih čeka dvoboj sa jakim Japankama Kanazawom i Umemurom. Kod muških parova Zoran Primorac i Roko Tošić su u prvom dvoboju svladali Mađare Jakaba i Zwickla sa 4:2 (9, -11, 5, -4, 4, 9), a u narednom kolu idu na Ko i Lia iz Hong Konga. Nažalost, naš drugi par Dragutin Šurbek i Weizhong Jiang nije mogao protiv favorita iz Belgije Jean Michela Saivea i Phillipea Saivea koji su prošli dalje sa 4:0 (7, 6, 8, 8).

GENT/ZAGREB

Hrvatski gimnastičar Robert Seligman pobijedio je u natjecanju Svjetskog kupa u belgijskom Gentu u vježbi na konju sa hvataljkama što je jedan od najvećih uspjeha hrvatske gimnastike. osječanin Seligman (19) je do pobjede došao sa vježbom koja je ocjenjena sa 9.612 bodova, a iza sebe je ostavio renomirane gimnastičare Rumunja Ioana Suciua i Mađara Krisztiana Berkia. Mladi Osječanin je svoje prve bodove u Svjetskom kupu osvojio još 2002. u Parizu.

ŠANGAJ

Dopredsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) Ivo Goran Munivrana na Skupštini Međunarodne stolnoteniske federacije (ITTF) u Šangaju je izabran za jednoga od četiri dopredsjednika ITTF-a.

OLBIA

Svjetski prvak Francuz Sebastien Loeb u Citroen Xsari pobjednik je Sardinijskog relija, pete utrke SP-a u reliju koja se ovog vikenda vozila na ovom talijanskom otoku. Loeb je do pobjede došao sa više od minutu prednosti, a trijumf mu je omogućio i preuzimanje vodstva u ukupnom poretku od Norvežanina Pettera Solberga u Subaruu, koji je Sardinijski reli završio kao drugoplasirani.Finac Marcus Gronholm u Peugeotu 307 bio je treći.

MUENCHEN

Argentinski tenisač David Nalbandian pobjednik je ATP turnira Bayerischen Open u Muenchenu svladavši u finalu koje je trajalo svega sat vremena Rumunja Andreja Pavela sa 6:4, 6:1.Finalisti Wimbledona iz 2002. ovo je prva pobjeda sezona za koju je inkasirao 44.100 eura, ali i novi BMW automobil. Pavel je za finale dobio 26.000 eura.

VARŠAVA

Belgijska tenisačica Justine Henin-Hardenne osvojila je WTA turnir u Varšavi, vrijedan 585.000 dolara. Henin je prošli tjedan slavila u američkom Charlestonu, a u poljskoj je prijestolnici svladala Ruskinju Svetlanu Kuznjecovu sa 3:6, 6:2, 7:5. Belgijanka je potvrdila da se vraća u sam vrh svjetskog tenisa nakon poduže stanke, a za pobjedu u Varšavi dobila je 93.000 dolara.

ESTORIL

Češka tenisačica Lucie Safarova osvojila je WTA turnir u portugalskom Estorilu pobjedom u finalu nad Kineskinjom Na Li 6:7(4), 6:2, 6:3. Safarovoj (23) je to prvi WTA turnir u karijeri.

GLASGOW

U zadnjem susretu 35. kola Škotske lige Glasgow Rngersi su u gostima svladali FC Aberdeen sa 3:1. Gosti su poveli preko Fergusona (10), izjednačio je Clark (35), a potom je hrvatski reprezentativac Dado Pršo sa dva pogotka u 43. i 59. minuti donio Rangersima pobjedu.

LAUSANNE

Kolumbijski biciklist Santiago Botero (Phonak) pobjednik je 59. izdanja utrke Tour de Romandie koja je u nedjelju završila petom etapom na kronometar u Lausannei. Botero je slavio na 20 kilometara dugom kronometru ispred Australca Bradleya McGeea i Talijana Damiana Cunega, a Kolumbijcu je to bilo dovoljno i za ukupno slavlje sa 33 sekunde ispred Cunega, dok je trećeplasirani Rus Menčov zaostao 1:18 minuta. Na utrci je nastupio i hrvatski biciklist, na kronometru je bio 37. sa 1:44 sekundi za pobjednikom, pa je utrku završio kao odličan 15. sa zaostatkom od 3:36 minuta za Boterom.

RIM

Rezultati 34. kola Talijanske lige:

Inter 2 Cruz (2-11m), Vieri (31)

Sienna 0

Juventus 2 Cannavaro (18), Zalayeta (24)

Bologna 1 Giunti (27)

Lecce 5 Dalla Bona (6-11m), Vučinić (45, 78, 82), Diamoutene (71)

Lazio 3 Rocchi (30, 54, 58)

Messina 2 Zampagna (30, 60)

Sampdoria 2 Flachi (27), Volpi (75)

Parma 6 Gilardino (3, 36, 72, 85), Pisanu (27), Simplicio (47)

Livorno 4 C. Lucarelli (22, 25, 58-11m, 84)

AS Roma 2 Perrotta (2), De Rossi (77)

Brescia 2 Wome (49), Caracciolo (80)

Udinese 2 Mauri (2), Iaquinta (36)

Atalanta Bergamo 1 Lazzari (3)

ESTORIL

Argentinski tenisač Gaston Gaudio pobjednik je ATP turnira u portugalskom Estorilu nakon što je u finalu svladao Španjolca Tommya Robreda sa 6:1, 2:6, 6:1. Za petog tenisača svijeta Gaudia ovo je treća turnirska pobjeda ove sezone nakon Vina del Mara i Buenos Airesa, a Robredu je u finalu pokvario proslavu 23. rođendana.