"Da li to Vlada podliježe pritisku lokalnih HDZ-ovih dužnosnika da postignu što bolji izborni rezultat", upitao je Zdenko Antešić (SDP) u raspravi o tom zakonu.
Predloženi zakon ocijenio je pravno neutemeljenim i protuustavnim, optuživši Vladu da je iz postupka odlučivanja o osnivanju novih lokalnih jedinica nezakonito izbacila lokalna predstavnička tijela, te građane, odnosno potrebu da oni o tome dostave svoja mišljenja.
"Takvim inženjeringom HDZ želi pobijediti u nekoliko općina", rekao je Damir Kajin (IDS), prozvavši državnu vlast da se "igra" osnivanjem novih jedinica, a zanemaruje interes šire sredine.
"Moramo stati na loptu kada je osnivanje novih jedinica posrijedi jer ćemo ih kasnije morati ukidati", dodao je, uvjeren da male lokalne jedinice neće imati dovoljno proračunskog novca ni da podmire osnovne troškove.
Da lokalna samouprava obvezuje državnu vlast da nikakve promjene teritorijalnog ustroja ne čini bez mišljenja lokalne zajednice smatra i Dragutin Lesar (HNS/PGS), tvrdeći da je Središnji ured državne uprave, prije predlaganja zakona, trebao zatražiti takvo mišljenje.
Oporbene kritike odbacio je Antun Palarić, državni tajnik Središnjeg ureda za državnu upravu, istaknuvši da Vladu u predlaganju, a Sabor u osnivanju novih lokalnih jedinica ne obvezuje mišljenje lokalnih predstavničkih tijela.
"Vlada ne može prihvatiti argumentaciju da Sabor ne može donijeti zakon bez mišljenja predstavničkih tijela, Vlada ne može pristati da se Hrvatska feudalizira", naglasio je Palarić.
Zakon bi morao precizirati kriterije pod kojima se zahtjev za osnivanjem nove općine prihvaća, odnosno odbacuje, ocijenio je Ratko Gajica (SDSS), upozoravajući na problem naselja u sklopu općine Gračac, 45 kilometara udaljenog od sjedišta općine. Iako je riječ o prostornoj, komunalnoj i funkcionalnoj cjelini, zahtjev za osnivanjem vlastite općine odbačen je, kazao je Gajica, napominjući da je riječ o naselju u kojem živi 1.500 građana srpske nacionalnosti.
Smeta ga i što će predložene izmjene "zacementirati" promjene imena nekih općina, poput Srpsko polje u Hrvatsko polje ili Vrgin most u Gvozd, što je, kaže, protivno volji domicilnog stanovništva.
Predloženim zakonom predviđa se osnivanje devet novih općina - Lopar, Podvinje, Vinodolska, Crsi, Funtana, Tribunj, Štitar, Tar Vabriga i Budrovac, a predlaže se i brisanje te promjena naziva nekih naselja.