Ministri vanjskih poslova EU-a odgodili su pregovore s Hrvatskom u srijedu zbog toga što nisu postignuli konsenzus oko pitanja ispunjava li Hrvatska uvjet potpune suradnje s Međunarodnim kaznenim sudom u Den Haagu (ICTY), a ta je odluka poslala dosta važan signal drugim kandidatima za članstvo u Uniji - da moraju u potpunosti poštivati ljudska prava.
Neki turski listovi smatraju da je ta odluka upozorenje Turskoj da početak pregovora s njom također neće biti automatski proces.
"Odluka o Hrvatskoj temelji se na zaslugama. Nema veze s turskom situacijom", kazao je Hansjoerg Kretschmer, izaslanik Europske komisije u Ankari, prenosi Reuters.
"Ne znam kada će početi pregovori s Hrvatskom, ali je odluka da pregovori s Turskom počnu 3. listopada", kazao je Kretschmer novinarima.
Britanski ministar vanjskih poslova Jack Straw je također istaknuo kako za svaku zemlju postoji poseban pristup.
"Položaj Turske je jasan - kod nje nema pitanja suradnje s Haškim tribunalom. Imali smo teške pregovore i postigli smo dogovor za koji mislim da će sve zemlje članice poželjeti ispoštovati", kazao je Straw.
"Što se tiče zaključka vezanog za Hrvatsku, opći je odgovor da bi Hrvatska trebala pristupiti EU-u što je prije moguće. Prepreka je pitanje suradnje s Haškim tribunalom i nadamo se da će Hrvatska biti u stanju prevladati ga", dodao je Straw.
Ponovivši kako nema veze između Turske i Hrvatske, Straw je dodao: "Nadam se da će problem odbjeglog generala Ante Gotovine biti riješen prije listopada, kada bi pregovori (s Turskom) trebali početi".
Turski premijer Tayyip Erdogan je također tražio da se napravi razlika između dvije zemlje. "Vrlo je pogrešno povezivati to pitanje s Turskom tvrdeći kako Turska mora izvući pouku iz toga", kazao je turski premijer. "To nije slučaj. Mi nastavljamo s pripremama za članstvo u EU-u s jednakom odlučnošću i ozbiljnošću".
Liberalni dnevnik "Radikal" piše kako je odluka ministara vanjskih poslova EU-a o Hrvatskoj poslala poruku Turskoj da bi i njeni pregovori možda mogli biti odgođeni ako se, na primjer, ponovi policijsko nasilje poput onog prošlotjednog nad ženama demonstrantima u Istanbulu.
Televizijske su snimke prikazale policajce kako tuku uglavnom demonstrantice na prosvjedu 6. ožujka što je šokiralo Europu i izazvalo kritike europskih dužnosnika. Turska se obvezala na potpunu istragu i do sada je šest policijskih časnika suspendirano.
Incident je oživio brigu da turska ne provodi reforme vezane za zaštitu ljudskih prava.
Međutim, jedini službeni zahtjev koji Turska mora ispuniti do 3. listopada je potpisivanje protokola kojim proširuje svoju carinsku uniju na deset novih članica među kojima je i Cipar, zemlja koju Ankara službeno ne priznaje. Turska priznaje samo tursku enklavu na Cipru.