"Još jednom želim kineskim vlastima poručiti da će se, dok sam ja odgovoran za tibetanske poslove, vlada u egzilu zalagati za tzv. srednji pristup i da neće tražiti nezavisnost Tibeta", kazao je Dalaj lama.
"Voljni smo ostati unutar Narodne republike Kine", dodao je duhovni vođa Tibeta.
Analitičari u njegovim izjavama vide daljnje omekšavanje stajališta prema Kini i pokušaje da se Pekingu olakša rješavanje tog dugoročnog problema.
"Dalaj lama želi u stvari Kini dati priliku da dostojanstveno riješi problem Tibeta gdje se nametnula poput kolonijalnog gospodara. No, kineski su dužnosnici i prije propustili takve šanse te sumnjam da će i sada pozitivno odgovoriti na ovu najnoviju priliku", ocijenio je Vijay Kranti, stručnjak za odnose Tibeta i Kine.
Dobitnik Nobelove nagrade za mir, Dalaj lama, koji je 1959. prebjegao u Indiju nakon neuspjele pobune i od tada u Dharamsali vodi vladu u egzilu, svoje je posljednje izjave dao prilikom godišnjeg obraćanja narodu, obilježavajući 46. godišnjicu pobune.
Direktni kontakti između Tibetanaca u egzilu i Pekinga su prekinuti nakon što je 1993. godine zbog pobune u Tibetu suspendiran dijalog dviju strana.
Prije dvije godine pregovori su obnovljeni u tišini. Dvije strane pokazuju interes za rješavanje tibetskog problema a ključnim se čini mogućnost da se Dalaj lama, pod određenim uvjetima, vrati u Lhasu.