"Operativnim radom pripadnici OUP-a Negotin došli su do saznanja da u hotelu 'Ineks-Krajina' u Negotinu borave dvojica državljana Hrvatske, za koje postoji određeni stupanj sumnje da se mogu dovesti u vezu kao izvršitelji kaznenih djela za koje se gonjenje poduzima po službenoj dužnosti", kaže se u priopćenju objavljenom u ponedjeljak kasno navečer. U priopćenju se dodaje da se Marjanović predao u ponedjeljak ujutro oko osam sati, dok je Matanić "ostao zabarikadiran u sobi, naoružan vatrenim i eksplozivnim oružjem i pritom zahtijevao razgovor s predstavnicima MUP-a Srbije".
Kako je u ponedjeljak navečer prenijela agencija Beta, Matanić je navodno prije uhićenja prijetio da će se ubiti ne bude li predan odnosno ne bude li mu omogućen susret s predstavnicima Hrvatske u Srbiji i Crnoj Gori.
Hrvatski veleposlanik u Beogradu Tonči Staničić kazao je u utorak za Hinu da je za cijeli slučaj doznao iz medija te da ga nitko službeno nije obavijestio o tome da dvojica hrvatskih državljana - kako su neki mediji javili - traže kontakt s nadležnim predstavnicima Republike Hrvatske u Beogradu. Hrvatski konzulat upravo provjerava tu informaciju s nadležnima u MUP-u Srbije te će se ustanoviti da li uhićenici doista traže susret s hrvatskim diplomatskim predstavnicima.
Neizvjesno je, međutim, da li će uhićenici biti uskoro predani Hrvatskoj, s obzirom da je Matanića zbog navodno počinjenih kaznenih djela tražila i policija Srbije i Crne Gore, ali i Bugarske, kaže veleposlanik Staničić.
Kako pišu beogradski mediji, Matanić - koji je sa suputnikom Marjanovićem srpsko-bugarsku granicu, kako se neslužbeno doznaje, prešao u automobilu gospićke registracije - često je boravio u Bugarskoj, gdje je za njim raspisana tjeralica zbog sumnje da je tamo počinio nekoliko ubojstava. Kako navodi "Glas javnosti", Matanića traži i srbijanska policija zbog osnovane sumnje da je krijumčario oružje na relaciji Bugarska-Hrvatska.
Isti list podsjeća da su se "zbog niza drskih ubojstava šefova bugarskog podzemlja, dvanaestorica Hrvata našla prošlog rujna na tjeralicama bugarske policije", a da je Robert Matanić, "poznat i kao Robo ili Slobo bio je vođa bande".
"Ipak, njihovi dolasci u Bugarsku u 99 posto slučajeva imali su veze s naručenim ubojstvima, tvrde u bugarskoj policiji, koja je presjekla veze između traženih Hrvata i njihovih jataka u Bugarskoj", navodi list, dodajući da su osumnjičeni od kraja 2003. do rujna 2004. godine u Bugarskoj boravili osam puta, uvijek s legalnim dokumentima.
"Glas javnosti" navodi imena 12-orice koji su se lani našli na tjeralicima bugarske policije, među kojima nema imena Tomislava Marjanovića, Matanićevog suputnika koji se negotinskoj policiji predao u ponedjeljak ujutro. To su, osim Matanića, Fenko Imamović, Blaženko Jalžabetić, Goran Turković, Amir Mafalani, Ivan Može, Danijel Milinković, Vinko Kokić, Zdravko Šagol, Branko Vujanović, Emil Ivezić i Luka Matanić.
List navodi i to da od osumnjičene 12-orke samo dvojica imaju dosjee u hrvatskoj policiji, Fenko Imamović i Goran Turković, koji su 1995. godine osuđeni na dvije i pol godine zatvora zbog sudjelovanja u ubojstvu Nikole Ćorka, a protiv Turkovića se trenutno u zagrebačkom Županijskom sudu vodi postupak i zbog posjedovanja narkotika. Zdravko Šagol je policiji poznat navodno kao narkoman iz Mostara, a njega je, piše list, "navodno doveo Zlatko Bagarić da ubije poznatog hrvatskog kralja poker-aparata i kriminalca Vjeka Sliška". Šagal je uhićen u Italiji zbog posjedovanje 12 kilograma heroina i čeka ga suđenje u Milanu", dodaje list.