BRUXELLES - Hrvatska čini sve da riješi zadnji preostali slučaj u suradnji s Haškim sudom i u sljedećih nekoliko tjedana podastrijeti će zemljama članica EU-a sve što čini po tom pitanju, izjavio je u utorak navečer u Bruxellesu hrvatski premijer Ivo Sanader. Sanader je u Bruxellesu sudjelovao, zajedno s premijerima ostalih kandidatskih zemalja, na sastanku s predsjedateljem Europskog vijeća, luksemburškim premijerom Jean-Claude Junckerom, koji ih je izvijestio o rezultatima summita EU-a i SAD-a. Prije toga sastanka, Sanader je bilateralno razgovorao s talijanskim premijerom Silviom Berlusconijem i austrijskim kanceralom Wolfgangom Schuesselom. U tim razgovorima "rekao sam da Hrvatska čini sve da riješi taj zadnji slučaj u suradnji s Haškim sudom i da ćemo u sljedećih nekoliko tjedana podastrijeti sve ono što činimo, ali i dokaze u pogledu činjenice gdje se general Gotovina nalazi ili se na nalazi", rekao je Sanader.
SARAJEVO
Umirovljeni general Armije Bosne i Hercegovine Rasim Delić potvrdio je većini sarajevskih medija kako će narednog ponedjeljka otputovati u Den Haag i predati se Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) koji je protiv njega podigao optužnicu za ratne zločine. "Dobio sam optužnicu i idem u Den Haag", bio je Delićev komentar koji se u gotovo identičnom obliku pojavio u svim sarajevskim dnevnim listovima u srijedu. Podizanje optužnice protiv Delića nije prouzročilo posebne komentare s iznimkom onoga što ga je iznio član Predsjedništva BiH Sulejman Tihić. On je u izjavi novinarima datoj u Neumu, gdje je boravio na sastanku političkih lidera iz BiH, kazao kako ova optužnica predstavlja pokušaj "izjednačavanja agresora i branitelja". Upravo je Delić, tvrdi Tihić, bio taj koji je sprječavao činjenje zločina i zabranjivao bilo kakvu osvetu. Kršenja ratnog prava i običaja moglo je biti, naveo je Tihić, no to nije bio koncept obrane Armije BiH.
ZARAND
Strahujući od ponovnog podrhtavanja tla, tisuće Iranaca provele su proteklu noć u šatorima i privremenim skloništima nakon što je u utorak jugoistočni dio zemlje pogodio potres u kojem je poginulo najmanje 420 ljudi. Potres jakosti 6,4 stupnja po Richteru srušio je nekoliko sela blizu grada Zaranda, 700 kilometara jugoistočno od Teherana. U gradiću Khanouku, blizu Zaranda, stotinu muškaraca, žena i djece napustilo je svoje domove kako bi spavali pod krovom glavne gradske džamije koja je slabije oštećena u potresu. Drugi su se okupljali oko lomača ili pod šatorima u privremeno podignutim logorima. Unatoč američkim optužbama da Iran podržava terorizam, glasnogovornik State Departmenta Richard Boucher je kazao kako su Sjedinjene Države spremne pružiti humanitarnu pomoć potresom razrušenoj zemlji, a i glavni tajnik UN-a Kofi Annan je najavio pomoć.
KIRKUK
Tri osobe, među kojima i jedan irački policajac, ubijene su u srijedu ujutro u dva odvojena napada pobunjenika na području Kirkuka, 250 kilometara sjeverno od Bagdada, javlja agencija France presse pozivajući se na policijske izvore. "Policijski časnik je ubijen, a još je jedan policajac ranjen kada je nepoznati napadač otvorio vatru na njih dok su bili u jednom restoranu u Kirkuku", kazao je za France presse pukovnik Adel Zen al Abidin. Osim toga, dva su Iračana ubijena, a jedan je teško ranjen na cesti koja povezuje Hawi i Debbes, 18 kilometara zapadno od Kirkuka, objavila je policija u Hawiju.
DŽAKARTA
Indonezijske vlasti priopćile su da bi prva indonezijska nuklearna elektrana trebala početi s radom 2016. godine, te da bi trebala biti izgrađena na gusto naseljenom otoku Javi koji se nalazi u području podložnom čestim potresima. Čelnik Indonezijske nacionalne atomske agencije Soedyartomo Soentono kazao je da će indonezijsko postrojenje biti izgrađeno na poluotoku Muria, u središnjem dijelu Jave, i da će imati snagu od 6.000 megawatta. "Trenutačno Indonezija ima samo pet posto obnovljive energije dok nam za jačanje industrije trebaju dugoročni izvori energije. Zato je nuklearno postrojenje izuzetno potrebno", kazao je Soentono. On je priznao da Indonezija raspolaže s velikim brojem potencijalnih energetskih resursa ali je dodao da pričuve opadaju dok potražnja za energijom raste.
BANGKOK
Bangkok se pomaknuo za devet, a Puket za 32 centimetara u smjeru jugozapada, mjesec dana nakon potresa jačine 9 stupnjeva koji je 26. prosinca prošle godine pokrenuo razorni tsunami u Aziji, objavili su mediji u srijedu. Pomicanje tla zabilježili su mjerni uređaji Sveučilišta Chulalongkorn i instrumenti globalnog sustava za praćenje položaja zemlje usporedivši njihov položaj prije i poslije katastrofe, piše list Bangkok Post. Globalni sustav GPS također je otkrio da se Malezija pomicala u smjeru zapada centimetar po tjednu poslije snažnog potresa, koji je pokrenuo tsunamije što su usmrtili više od 280.000 ljudi u deset zemalja u području Indijskog oceana.