Vodeće američke kompanije i znanstvena i poslovna udruženja, koje su osnovale stručnu skupinu za budućnost američkih inovacija, zazvonile su na uzbunu objavom izvješća koji ukazuje na postupno slabljenje SAD-a kao svjetskog čelnika u znanstvenim i tehnološkim istraživanjima.
"Američki poslodavci primorani su okretati se inozemstvu budući su suočeni s nedostatkom kvalificiranih, tehnički obučenih talenata u SAD-u", kazao je Craig Barrett, izvršni direktor Intela, član te stručne skupine. "Ako se takav trend nastavi, nove tehnologije i konstelacija pratećih industrija koje ih potpomažu, sve će više razvijati inozemstvo a ne nas", dodao je.
Naznake teškoća istaknutih u tome izvješću rangiraju od usporavanja rasta tehničkih istraživanja do stagnacije vladinog financiranja temeljnih znanosti.
Kako je američki udio u globalnom izvozu visokih tehnologija opadao, Kina, Južna Koreja i druga azijska gospodarstva u razvoju povećavala su svoje sa sedam posto u 1980. na 25 posto u 2001., pokazuje to izvješće.
Štoviše, visokotehnološke industrije u devedesetima su rasle brže u mnogim azijskim zemljama nego u SAD-u. Ključni razlog takve pojave mogao bi biti u slabljenju zanimanja kojeg mladi Amerikanci pokazuju za znanost i inženjerstvo, kaže se još u tome izvješću.
To stručno tijelo, koje među ostalim članovima čine softverski div Microsoft, računalni Hewlett-Packard i nacionalna udruženja matematičara, kemičara i fizičara, predlaže povećanje vladine potpore za temeljna istraživanja u znanosti i inženjerstvu.