Priopćenje potpisuju Liga za oslobođenje životinja i prirode i Društvo za zaštitu životinja u Rijeci, lovranski Lunjo i Maza, zagrebački Druga prilika, Društvo za zaštitu životinja i Društvo za zaštitu divljih životinja te pulski Snoppy.
"Hrvatska je u sklopu projekta Life dobila oko 1,2 milijuna eura za zaštitu vukova kao ugrožene vrste", stoji u priopćenju. Udruge navode da su vukovi ugrožena vrsta, da prijedlog o njihovoj eutanaziji nije logičan te da se tako ne zaštićuje priroda.
Smatraju da je "Ministarstvu vjerojatno lakše platiti nekoliko eutanazija nego napraviti prihvatilište za vukove s osiguranom skrbi, interpretacijskim centrom i stalnom poukom o vukovima." U udrugama drže da bi taj centar mogao poučavati o vukovima i zaštiti velikih predatora, postati turističkom atrakcijom i pokretačem ekoturizma u nerazvijenim područjima te poduprijeti povećanje brojnosti divljih životinja.
Također podsjećaju da u tzv. privatnim zoološkim vrtovima u Hrvatskoj pojedinci u nehumanim uvjetima drže zaštićene i ugrožene vrste velikih sisavaca, grabljivica i egzotičnih životinja te da se "o takvim slučajevima šuti jer je lakše okrenuti glavu nego ukloniti teškoće."
"Ugrožene životinjske vrste prirodna su baština Hrvatske, a Ministarstvo mjerodavno za njihovo očuvanje ide linijom manjeg otpora i predlaže njihovu eutanaziju", stoji na kraju priopćenja sedam hrvatskih udruga za zaštitu životinja.