Planira se i otpis poreznih dugova, a u određenim slučajevima bit će nužno i imenovanje zastupnika kapitala. Najavljene promjene u zakonu trebale bi otežati raskid ugovora o privatizaciji.
Razmatranje novih zakonskih mjera potaknula je činjenica da mnoga velika poduzeća nisu došla na red za privatizaciju jer su opterećena velikim dugovima, pri čemu na državnu blagajnu kao vjerovnika otpada u prosjeku čak 75 posto duga, naglašava ministar Bubalo.
Njegova inicijativa cilja i na veću odgovornost kupaca koji bi u slučaju raskida ugovora o privatizaciji trebao izgubiti pravo na sudjelovanje u drugim privatizacijskim procesima a propala bi i njegova ranija ulaganja.
Tom promjenom zakona srpski ministar gospodarstva želi suzbiti raskide ugovora nakon privatizacije. Po Bubalovim bi planovima u slučaju raskida ugovora nadležni "Akcijski fond" trebao imenovati zastupnika kapitala, koji će preuzeti funkciju prijelaznog upravnog tijela.
Ministar Bubalo naglasio je da navedene promjene ne podrazumijevaju i promjenu temeljnog modela privatizacije srpskog "društvenog kapitala" po kojem se 70 posto udjela u poduzeću prodaje na aukciji odnosno međunarodnim javnim natječajem dok bi 30 posto trebalo ostati rezervirano za radnike.