Osim turističkih rezultata za prošlu godinu na svjetskoj razini, koji su sadržani u posebnom izvješću WTO-a "Svjetski turistički barometar", na konferenciji je predstavljen i tzv. akcijski plan za oporavak turizma u obalnim područjima zemalja koje su 26. prosinca prošle godini pogodili katastrofalni tsunamiji.
Osnovni cilj toga plana ("Phuket Action Plan"), kojega je na svojoj jučerašnjoj specijalnoj sjednici održanoj u Phuketu prihvatilo i Izvršno vijeće WTO-a, je ubrzati oporavak turizma u pogođenim zemljama.
Po podacima iz "Svjetskog turističkog barometra" (kojega WTO objavljuje tri puta godišnje) u 2004. u svim svjetskim regijama zabilježen je porast međunarodnih turističkih dolazaka, a najveće je povećanje, od 29 posto u odnosu na 2003., na 154 milijuna dolazaka, upravo u regiji Azije i Pacifika. Ti su rezultati značajniji, napominju iz WTO-a, ako se u obzir uzme da je u 2003. azijski turizam pretrpio značajne štete zbog pojave SARS-a, ali se u 2004. uspio oporaviti.
Nakon Azije po porastu slijedi regija Bliskog istoka gdje je ostvareno 21 posto više međunarodnih turističkih dolazaka, a dvocifren porast, od 10 posto, zabilježen je i u obje Amerike sa ukupnih 124 milijuna međunarodnih turističkih dolazaka.
Porast na oba američka kontinenta iz WTO-a pojašnjavaju i nastavkom jačanja eura u odnosu na dolar, što je mnogim europskim turistima omogućilo povoljniji odlazak u Amerike.
Poraste ispod 10 posto bilježi Afrika, koju je lani posjetilo 7 posto više inozemnih turista ili oko 35 milijuna.
Europa je pak s "najmanjim" porastom od 4 posto u odnosu na 2003. (što je slično kao i u odnosu 2003. na 2002.), ali sa 414 milijuna dolazaka zadržala više od 50 postotnog udjela u ukupnim međunarodnim turističkim dolascima.
Zemlje središnje i istočne Europe su pritom zabilježile nešto veći porast, od 10 posto, a one u sjevernoj Europi od 7 posto.
Nešto manji rast inozemnih dolazaka, od po 2 posto, zabilježile su zemlje južne i mediteranske te zapadne Europe, na što je, drže u WTO-u, posebno utjecalo to što su to većinom eurske destinacije, koje su u odnosu na tzv. dolarske nešto skuplje.
Povodom objave tih rezultata glavni tajnik WTO-a Francesco Frangialli je istaknuo da su u WTO-u uvjereni kako se svjetski turizam unatoč teškoćama u zadnje tri godine vraća na "pravi put" te da će tako biti i nakon tragedije na azijskim obalama Indijskog oceana. U vezi toga izražava i nadu da će turizam opet pokazati svoju snagu i otpornost te se u tim zemljama oporaviti brže nego se u početku mislilo.
(Hina) xtam yds