Adam, koji je s dvojicom drugih novinara "Berliner Zeitunga" godinu dana nakon pokolja proveo vlastito istraživanje o stradanju 45 kosovskih Albanaca, doveo je u pitanje zaključke međunarodne zajednice da je masakr postojao.
Na Miloševićevu je suđenju ustvrdio kako su vijesti o navodnom masakru plasirane kako bi se u "javnom mnijenju slomio otpor prema otpočinjanju rata" protiv Srbije.
Po njemu su za stvaranje alibija za napad bili odgovorni neki svjetski lideri, uključivši tadašnjeg američkog predsjednika Billa Clintona, kao i neki vodeći svjetski mediji.
Haško tužiteljstvo tereti Miloševića za pokolj u Račku u kojem je 15. siječnja 1999. godine pobijeno 45 Albanaca.
Službeni Beograd je tada negirao optužbe o pokolju tvrdeći da su pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) svoje suborce, poginule u sukobima sa srbijanskim policijskim snagama, pokupili i potom predstavili kao navodne civilne žrtve pokolja u Račku.
Adam je ustvrdio da tajni forenzički dokazi službenih vještaka, do kojih su došla trojica njemačkih novinara, ničim ne podupiru tvrdnje da se radilo o pogubljenjima hicima u glavu žrtava iz velike blizine jer na tijelima, primjerice, nije bilo tragova baruta.
On je također kazao kako je otkrio da su na lokalnom groblju u Malopoljcu pokopane osobe istog imena kao žrtve iz Račka, ali kao pripadnici OVK, a ne kao civili.
Svjedok je u protuispitivanju otklonio mogućnost da je došao do pogrešnih zaključaka, unatoč forenzičkih dokaza koje mu je predočio tužitelj, poput nalaza metaka, čahura i dijelova tkiva u zemlji oko leševa na mjestu egzekucije.