"Očekivala sam Žužulovu ostavku", odgovorila je Kosor na novinarsko pitanje, dodajući da je to očekivala iz više razloga ne želeći o tome govoriti podrobnije.
Ustvrdila je da to nije predizborna ostavka i da za razloge treba pitati ministra Žužula, odnosno vidjeti njegovo pismo premijeru Ivi Sanaderu.
U politici je važna percepcija političara, bez obzira na činjenice, jer image u javnosti kreiraju i mediji. Percepcija je vrlo važna za političku realnost, kazala je Kosor.
Odgovarajući na novinarska pitanja rekla je da nema informacija o tome mogu li se očekivati nove ostavke.
Reagirajući na ostavku ministra vanjskih poslova Miomira Žužula, predsjednik Stjepan Mesić ocijenio je kako je "pozicija ministra Žužula mogla opterećivati međunarodni položaj Hrvatske u važnom trenutku kada se Hrvatska priprema za pregovore za pristup Europskoj uniji".
Iz Ureda predsjednika priopćeno je da je ministar vanjskih poslova Miomir Žužul nazvao predsjednika Mesića i obavijestio ga o svojoj odluci pri čemu je naveo i razloge svoje neopozive ostavke.
Pozdravljajući Žužulovu ostavku, HNS-ov glasnogovornik Boris Blažeković ocijenio je da je riječ o "racionalnom potezu ministra i Vlade, posebno zbog težine funkcije ministra vanjskih poslova u trenutku kad Hrvatska pristupa pregovorima o ulasku u EU".
"Afere koje su pratile Žužula, a na koje je i HNS upozorio prije mjesec dana u Saboru, očito su bile preteško breme za pregovore s EU", smatra Blažeković.
Čelnici triju stranaka koje su prije mjesec dana u Hrvatskom saboru pokrenule postupak smjene ministra vanjskih poslova Miomira Žužula - SDP, HNS i HSS, pozdravile su njegovu odluku da se povuče s mjesta ministra, ocjenjujući ipak da je zakašnjela. "Ostavka ministra Žužula je očekivan potez, mada je, na žalost, došla s velikim zakašnjenjem", poručio je novinarima predsjednik SDP-a Ivica Račan preko stranačke glasnogovornice Mirjane Didović. "Taj je potez iznuđen zbog afera u koje je Žužul bio upleten, a branjen je nedopustivim sredstvima u Saboru i Vladi. Ali, ostaje problem onih koji u ponašanju svog ministra nisu vidjeli moralnu i političku odgovornost, nego su ih na to stimulirali loši rezultati predsjedničkih izbora", smatra Račan.
Žužulovu ostavku predsjednik HSS-a Zlatko Tomčić smatra dokazom ispravnosti zahtjeva triju stranaka za njegovom smjenom. Ocjenjujući da su Žužula na ostavku potakli rezultati prvog kruga predsjedničkih izbora, Tomčić je kazao kako očekuje i "ozbiljniju rekonstrukciju Vlade, kroz koju će HDZ pokušati pronaći kompenzaciju za nelojalne partnere (pojedini zastupnici manjina i SDSS) koji su na predsjedničkim izborima podršku dali Stjepanu Mesiću".
"Riječ je o traženju partnera i glasova za drugi izborni krug", kazao je Tomčić, uvjeren da će "izborni neuspjeh HDZ-ove kandidatkinje Jadranke Kosor i u drugom krugu predsjedničkih izbora stvoriti dodatne probleme u HDZ-ovim stranačkim redovima, ali i u Vladi".
Zbog toga se, smatra, "lako može dogoditi da u svibnju, uz lokalne, izađemo i na parlamentarne izbore", rekao je.
Čelnici HSP-a i SDSS-a Anto Đapić i Milorad Pupovac izjavili su da je ostavka ministra vanjskih poslova Miomira Žužula bila očekivana, budući da je premijer Ivo Sanader najavio kako je spreman s oporbom dogovoriti tko će voditi pregovarački tim u pregovorima oko ulaska Hrvatske u EU.
"Bio je to prvi znak da treba očekivati rješenje situacije jer je nelogično da Hrvatska nema ministra vanjskih poslova koji bi mogao voditi pregovarački tim", ocijenio je potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac.
Pupovac je komentirao i nagađanja o ozbiljnijoj rekonstrukciji Vlade i izjave oporbenih čelnika o mogućim raskidima koalicijskih ugovora HDZ-a i partnera, dio kojih je podržao predsjedničku kandidaturu Stjepana Mesića. SDSS se, kazao je Pupovac, već dulje vrijeme zalaže za rekonstrukciju Vlade, s ciljem veće stabilnosti u Saboru, smatrajući da HDZ stabilniju većinu ne bi smio tražiti na desnoj strani političke scene.
"Ako bi HDZ većinu tražio desnije od sebe, to bi prouzročilo dodatnu političku nestabilnost u parlamentu i izvan njega", uvjeren je Pupovac.
Predsjednik HSP-a Anto Đapić kaže, pak, da njegova stranka zasad ne razmišlja o suradnji s HDZ-om.
"Sada smo usredotočeni na pripreme za predstojeće lokalne izbore, a nakon tih izbora vidjet ćemo kakvo je stanje na političkoj sceni i što ćemo dalje", kazao je Đapić.
Đapić smatra da je odluka o Žužulovoj ostavci postojala i u vrijeme kada su to u Saboru tražili SDP, HNS i HSS, ali da razumije zašto Žužul tada nije podnio ostavku.
"Ostavka je gotovo iznuđena problemima s kvorumom, ali samo je po sebi razumljivo da ministar neće podnositi ostavku kad mu to oporba nametne, nego kad on i Vlada to odluče", ocijenio je.
Đapić očekuje i da će HDZ Žužulovu ostavku nastojati iskoristiti u izborne svrhe, u drugom krugu predsjedničkih izbora, te za nešto povoljniju situaciju u pregovorima oko ulaska Hrvatske u EU.
Saborski zastupnik IDS-a Damir Kajin rekao je kako osobno nije očekivao ostavku ministra Žužula, te da bi bio daleko sretniji da je ona uslijedila nakon predsjedničkih izbora, jer bi se, po njegovim riječima, "HDZ preko Žužula, ali i ministra Andrije Hebranga, moglo tući iz svih oružja".
Po Kajinovoj ocjeni, HDZ i predsjednik Ivo Sanader povukli su taj potez pod pretpostavkom da će time postići dobar izborni rezultat Jadranke Kosor na predsjedničkim izborima, ali, smatra Kajin, ne i njezinu pobjedu.
To će, rekao je Kajin, indirektno omogućiti HDZ-u da ostvari dobar rezultat na predstojećim lokalnim, ali i parlamentarnim izborima.