FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

EP odbacio plan Komisije da odobri pet GMO proizvoda

Autor: Alen Kozina

ZAGREB/STRASBOURG, 6. listopada 2016. (Hina) - Europski parlament na plenarnoj sjednici u četvrtak u Strasbourgu nije prihvatio plan Europske komisije da odobri pet GMO proizvoda, a zastupnici su ponovili svoj poziv Komisiji da izmijeni proceduru odobravanja genetski modificiranih proizvoda, izvijestio je Europski parlament u četvrtak.

Europarlamentarci su izglasali prigovore na stavljanju na tržište sjemena genetski modificiranog kukuruza Syngenta Bt11 i Dupont 1507, produljenje odobrenja za sjeme i proizvode od genetski modificiranog kukuruza MON 810 (Monsanto) koji je već prisutan na tržištu EU-a, te na stavljanje na tržište genetski modificiranog pamuka otpornog na glifosat, jer, smatraju zastupnici, procjena rizika koju je provela Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) nije cjelovita a preporuke za upravljanje rizikom koje je iznijela Komisija nisu odgovarajuće.

Pet neobvezujućih rezolucija predložili su zastupnici iz više klubova, Zelenih , Europske pučke stranke, Progresivnog saveza socijalista i demokrata, Europska ujedinjene ljevice - Nordijske zelena ljevice i kluba zastupnika Europe slobode i demokracije.

Zastupnici su izrazili zabrinutost da bi kukuruz Bt11 i 1507 mogao ugroziti vrste leptira i moljaca koje nisu štetne po usjeve i dovode u pitanje EFSA-in koncept "prihvatljivog lokalnog mortaliteta" tih vrsta. Zastupnici također ocjenjuju da u procjeni EFSA-e sjemena kukruruza MON 810 nedostaje podataka te upozoravaju da bi moguća kontaminacija usjeva invazivnim biljkama koje nose toksine koji služe kao pesticidi mogla predstavljati "veliki rizik za poljoprivrednike i okoliš". 

Hrvatski zastupnik Zelenih Davor Škrlec, ističe kako Zeleni već dugo upozoravaju na neodgovarajuću proceduru odobravanja GMO sjemena i proizvoda. 

“Uzgoj genetski modificiranog kukuruza nosi visok rizik za okoliš i za poljoprivrednike, stvarajući opasne toksine u našem tlu, zraku i vodi. Današnjim glasovanjem na plenarnoj sjednici, koje je uslijedilo nakon što smo u ponedjeljak na Odboru za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane prihvatili svih pet prijedloga protiv odobravanja GMO sjemena i proizvoda, Europski parlament se po prvi put većinski usprotivio njihovoj kultivaciji, naglasivši pritom kako je prijedlog Komisije besmislen. Većina država članica i građana Europske unije protivi se GMO-u, a to smo danas ovdje u velikom broju i potvrdili kako ne želimo uzgoj i uvoz GMO sjemena i proizvoda na našem tržištu. Zeleni već dugo vremena upozoravaju kako proces autorizacije za GMO ne odgovara svojoj svrsi i stoga se treba hitno revidirati. Dok se to ne dogodi, jedini odgovoran pristup je staviti moratorij na sva GMO odobrenja, kako za uvoz tako i za uzgoj”, ocjenjuje zastupnik Davor Škrlec, navodi se u priopćenju ureda zastupnika.

Ured zastupnice Marijane Petir (HSS/EPP) u priopćenju povodom izglasavanja prigovora na  odluke Europske komisije podsjeća da je u Europski parlament već više puta ocijenio kako nacrti provedbenih odluka Komisije prekoračuju provedbene ovlasti predviđene Direktivom 2001/18/EZ. 

Europski parlament smatra da nacrti provedbenih odluka Komisije nisu u skladu s pravom Unije jer su nespojivi sa ciljem Direktive 2001/18/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, koja, u skladu s načelom predostrožnosti, podrazumijeva usklađivanje zakona i drugih propisa država članica i zaštitu ljudskog zdravlja i okoliša kada se u okoliš namjerno uvode genetski modificirani organizmi ili u svrhu odluka koje obuhvaćaju genetski modificirane organizame na tržište kao proizvoda ili u sastavu proizvoda unutar Zajednice. 

U skladu s člankom 26.c stavkom 2. Direktive 2001/18/EZ uzgoj predmetnih genetski modificiranih sorti kukuruza i pamuka zabranjen je na teritoriju Hrvatske, ali i na teritorijima Austrije, Valonije (Belgija), Bugarske, Cipra, Danske, Francuske, Grčke, Italije, Latvije, Litve, Luksemburga, Mađarske, Malte, Nizozemske, Njemačke (osim u svrhe istraživanja), Poljske, Sjeverne Irske, Slovenije, Škotske i Walesa, napominje se u priopćenju. 

"Pozdravljam odluku kojom je teritorij Hrvatske izuzet od primjene ovoga sjemena te mi je posebno drago da su takve odluke donijele i nama susjedne države članice EU. To samo potvrđuje kako je inicijativa za proglašenje područja Alpe-Adria slobodnim od GMO-a koju zagovaram već duže od desetljeća i koju sam podigla na europsku razinu očigledno u praktičnoj primjeni. Nama susjedne države kao i Hrvatska prepoznaju važnost zaštite svoje tradicionalne proizvodnje hrane visoke kvalitete. Hrvatska je ovdje sigurno na pravom putu te treba tu prednost isticati i osigurati dodatnu vrijednost za svoje proizvode i kao takve ponuditi ih u turizmu“, smatra Petir, priopćio je ured zastupnice u četvrtak.

Zastupnica Biljana Borzan (SDP/S&D) je u ponedjeljak, nakon što je Odbor za okoliš, zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta izglasao prigovore na pet GMO proizvoda koje planira odobriti Europska komisija, u svom priopćenju istaknula važnost direktive koja omogućuje Hrvatskoj da se izuzme iz odobrenja za uzgoj GMO-a.

"Današnji prigovori ne mogu zaustaviti odobrenja i zato do punog izražaja dolazi važnost direktive o uzgoju GMO-a koju smo izglasali 2014. Naime, dozvole za uzgoj neće vrijediti za teritorij Republike Hrvatske jer se ona po tom europskom zakonu ima pravo izuzeti iz odobrenja. Vlada samo mora na vrijeme koristiti tu mogućnost. Čak devetnaest država članica EU-a ne želi uzgoj GMO-a, a među njima su svi naši susjedi“, kazala je Borzan koja je sudjelovala u izradi direktive iz 2014. godine, priopćio je ured zastupnice.

(Hina) xakoz yakoz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙