"Još je u tijeku aktivno traženje rješenja kojima bi se uvažilo interese i rezerve obiju upletenih strana, uz puno uvažavanje legislative EU-a", odgovor je koji je slovenskom javnom servisu preko predstavništva Europske komisije u Ljubljani dan iz Bruxelesa.
Sličan odgovor u vezi sa sporom dao je nedavno i europski povjerenik za poljoprivredu Phil Hogan, rekavši da ne bi trebalo zanemariti mogućnost po kojoj bi Slovenija i Hrvatska oko terana i njegove zaštite mogle postići obostrano prihvatljiv dogovor koji bi ih zadovoljio, te da im Europska komisija u tome želi pomoći.
Slovenska strana u zadnje je vrijeme u više navrata izrazila uvjerenje da će spor oko terana biti riješen u njenu korist, uz više upozorenja da se vino pod imenom teran u Hrvatskoj od lipnja više ne bi smjelo prodavati jer ga je Slovenija kao vino s geografskim podrijetlom zaštitila na razini Europske unije.
"Ako kontrola nezakonitog korištenja zaštićenih oznaka podrijetla u nekoj članici EU-a nije adekvatna ili ako se državni organi u progonu takvih prekršaja ponašaju permisivno te ih toleriraju, svaka država članica o tome može obavijestiti Europsku komisiju", naveli su za Slovensku televiziju u slovenskom ministarstvu poljoprivrede, gdje u potpunosti ne isključuju niti mogućnost da Slovenija zbog slučaja tuži Hrvatsku pred sudom EU-a u Luksemburgu za kršenje europskog pravnog reda.
"Članica koja smatra da druga država članica nije ispunila obveze iz pravila EU-a o nezakonitom korištenju zaštićenih oznaka podrijetla može i sama podnijeti tužbu protiv druge države članice, nakon prethodnog postupka pred Europskom komisijom koji može trajati najviše tri mjeseca nakon podastiranja predmeta", naveli su za Slovensku televiziju u slovenskom ministarstvu poljoprivrede.
Slovenija je zadnja dva tjedna u javnosti zaoštrila vinski spor oko terana koji se u Hrvatskoj proizvodi od istoimene sorte, a u Sloveniji od grožđa refošk na području slovenskog Krasa.
Iz Ljubljane poručuju da o zaštiti kraškog terana ne može biti dogovora jer to nije "političko pitanje" nego stvar "poštivanja europskih pravila", te da neće pomoći političko lobiranje u Bruxellesu.
Na izjave s kraja kolovoza slovenskog ministra poljoprivrede Dejana Židana da će pitanje korištenja naziva vina teran uskoro biti riješeno u slovensku korist, reagiralo je hrvatsko ministarstvo poljoprivede, rekavši da je ta ocjena neutemeljena, te da je to utvrđeno i u kontaktima s Bruxellesom.
"U našim nastojanjima za postizanje rješenja možemo računati na punu suradnju Komisije, koja se zalaže za rješenje koje će zaštititi interese hrvatskih vinara i koje bi istovremeno otklonilo moguće zablude potrošača u vezi vina koja nose naziv teran", istaknulo je u reakciji ministarstvo poljoprivrede.