FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U Hrvatskoj sve više upalnih bolesti crijeva

Autor: Tamara Marinković
ZAGREB, 23. svibnja 2015. (Hina) - Od upalnih bolesti crijeva - Chronove bolesti i ulceroznog kolitisa, u Hrvatskoj trenutno boluje oko 5000 osoba, a broj oboljelih se povećava, stoga Hrvatsko udruženje za Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis organizira u subotu na zagrebačkom Cvjetnom trgu od 10 do 13 sati akciju senzibiliziranja javnosti na te bolesti.

Time se pridružuje sličnim udrugama u drugim zemljama, koje obilježavajući Svjetski dan upalnih bolesti crijeva (World IBD Day) nastoje ukazati na probleme oko pet milijuna oboljelih u svijetu.

"Crohnova bolest i ulcerozni kolitis najčešće se aktiviraju kod mladih ljudi između 15. i 25. godine života, u najproduktivnijoj životnoj dobi. Nažalost, sve je više oboljele djece, a broj oboljelih se, iz nepoznatog razloga, vidno povećava iz godine u godinu", kaže predsjednik udruge Željko Gardlo.

Upalne bolesti crijeva su neizlječive, nezarazne i kronične bolesti imunog sustava koje zahvaćaju probavni sustav, ali i različite druge organe. Obje bolesti imaju slične simptome - proljev, bol u trbuhu i gubitak na težini, mučninu, temperaturu, te anemiju i slabost. Kod djece su česti klinički simptomi zastoj u rastu i zakašnjeli pubertet.

Za akutnih napada bolesti nužno je bolničko liječenje i brojne terapijske intervencije, te dijagnostike trenutnih komplikacija bolesti. Ako simptomi ne popuste pod utjecajem lijekova, oboljeli se podvrgavaju kirurškim zahvatima kako bi se odstranio upaljeni dio crijeva. Pritom se često radi o vrlo opsežnim kirurškim zahvatima koji ostavljaju trajne zdravstvene posljedice.

Bolest negativno utječe na kvalitetu života oboljelih, posebice djece i mladih, koji imaju problema tijekom školovanja, traženja i zadržavanja posla. Nerijetko oboljeli prekidaju školovanje i nisu u stanju zaposliti se, što pak nepovoljno utječe na njihovu financijsku situaciju.

Istraživanje Europske federacije za Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis iz 2011. godine, u kojem su sudjelovali oboljeli iz 27 europskih zemalja, pokazuje da je kod 52 posto ispitanika bolest negativno utjecala na obrazovni proces, a kod ispitanika do 18 godina taj postotak je bio 62 posto.

Stoga je prioritet informirati i educirati nastavno osoblje o najčešćim problemima oboljele djece i mladih, kako bi ono moglo prepoznati bolest i omogućiti djeci i mladima što kvalitetnije sudjelovanje u obrazovnom procesu, te spriječiti njihovo ispadanje iz sustava obrazovanja.

(Hina) xmt ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙