Tijekom sastanaka usklađene su brojne točke i Ministarstvo zdravlja usvojilo je niz prijedloga socijalnih partnera, a za vrijeme javne rasprave, koja će trajati 30 dana, nastavit će se daljnje usuglašavanje, kako bi se zakone učinilo što jasnijima i svrsishodnijima, poručuju iz Ministarstva.
"Izmjene i dopune zakona osigurat će jednaka prava i kvalitetnu uslugu za sve pacijente, neovisno o njihovom imovinskom statusu, a sustav javnog zdravstva ostat će stabilan i javan. Naši pacijenti će i dalje u sustavu javnog zdravstva kod svojih liječnika ići s uputnicom i bez povećanja participacije i cijene dopunskog osiguranja", navodi se u priopćenju.
Prijedlozi izmjena zakona omogućit će pacijentima dostupnost brojnih specijalističkih usluga u domovima zdravlja, umjesto da pacijenti moraju za svaku specijalističku pretragu odlaziti u udaljenu bolnicu i biti stavljeni na liste čekanja.
Zakoni donose, ističu u Ministarstvu zdravlja, unapređenje rada HZZO-a i utvrđivanje uloge financijskog administriranja temeljenog na jednakosti, solidarnosti i javnosti kako bi se pružila što bolja zdravstvena skrb za krajnjeg korisnika. Donose jedinstvenu lista lijekova, ortopedskih i drugih pomagala čime se osigurava učinkovitost, kvaliteta i održivost zdravstvenog sustava.
Ministarstvo zdravlja će tijekom sljedećih 30 dana organizirati razne skupove, tribine, okrugle stolove i slično na kojima će svi važni dionici u zdravstvenom sustavu, te svi zainteresirani imati priliku izreći svoje stajalište o zakonima. Također, očekuje se i veliki broj konstruktivnih, pisanih komentara i prijedloga. Po završetku javne rasprave zakoni će biti upućeni u daljnju proceduru u Vladu RH i Sabor. Prijedlozi zakona dostupni su na mrežnoj stranici stranici Ministarstva zdravlja.