Tijekom druženja na Cvjetnom trgu liječnici specijalizirani za bolesti štitnjače odgovarali su na pitanja građana, koji su mogli dobiti i letke s informacijama o štitnjači i mogućim bolestima.
Bolesti štitnjače danas su jedan od najraširenijih javnozdravstvenih problema koji zahvaća značajan dio populacije u najproduktivnijoj dobi.
Svaka treća osoba starija od 50 godina ima čvor u štitnjači, a svaka deseta odrasla žena ima blaži oblik smanjene funkcije štitnjače. Ti poremećaji značajno utječu na svakodnevni život i aktivnosti te smanjuju kvalitetu života oboljelih.
Bolesti štitnjače češće su u žena, a najčešće su hipertireoza do koje dolazi uslijed pojačane funkcije štitnjače ili hipotireoza koju uzrokuje oslabljeni rad štitne žlijezde.
S bolestima je često povezano dugogodišnje, a nerijetko i cjeloživotno uzimanje hormonske terapije.
Oko 450 osoba u Hrvatskoj godišnje oboli od raka štitnjače, a Hrvatska je jedna od zemalja s najvišom godišnjom incidencijom tog karcinom u svijetu, navode u Udruzi za bolesti štitnjače.
Osobito je bitno praćenje funkcije štitnjače kod trudnica, jer nedostatak hormona štitnjače u trudnoći ima nepovoljan učinak na razvoj ploda, a nedostatak hormona štitnjače u ranom djetinjstvu uzrokuje razne funkcijske i razvojne poremećaje.
Rano otkrivanje bolesti štitnjače može pomoći da se izbjegnu nepotrebne tegobe i komplikacije bolesti. Iako se glavnina dijagnostike obavlja putem analize uzoraka krvi i skeniranja štitnjače, od velike je koristi i samopregled kojim se, uz pomoć ogledala i malo vode, mogu otkriti izbočine ili otekline na štitnoj žlijezdi, što je znak da se valja obratiti liječniku.