Na Vijeću se očekuje usvajanje reformskog paketa Zajedničke poljoprivredne politike EU za razdoblje 2014. do 2020. i Prijelazne uredbe kojom je definirano funkcioniranje sustava poljoprivrede u zemljama članicama tijekom 2014.
Usvajanjem reformskog paketa Zajedničke poljoprivredne politike ostvarit će se uvjeti za početak procesa usvajanja Programa ruralnog razvoja, kako na nacionalnoj, tako i na EU razini, navode iz Ministarstva.
Novu Zajedničku poljoprivrednu politiku karakterizira nekoliko novina u odnosu na onu za prethodno razdoblje. To je prije svega 'ozelenjavanje' (greening), što konkretno za poljoprivrednike, koji će poštovati određene poljoprivredne prakse koje pogoduju klimi i okolišu, znači ostvarivanje prava na dodatna plaćanja za koja će države članice koristiti 30 posto nacionalne omotnice.
Novost je i identificiranje aktivnih poljoprivrednika, smanjivanje plaćanja velikim gospodarstvima za najmanje 5 posto za iznose iznad 150.000 eura, ukidanje proizvodne kvote za mlijeko (od 2015.) i proizvodne kvote za šećer (od 2017.).