Prijedlog proračuna parlamentu je na odobrenje, sukladno zakonu, početkom tjedna uputilo Predsjedništvo BiH, a planirano je da u idućoj godini bude utrošeno 1,796 milijardi konvertibilnih maraka (oko 918 milijuna eura).
Oko 486 milijuna eura od tog iznosa namijenjeno je financiranju rada različitih tijela vlasti na državnoj razini, dok bi ostatak proračuna poslužio za otplatu rata vanjskog duga koje dospijevaju na naplatu iduće godine.
Predsjedništvo BiH prijedlog proračuna usvojilo je glasovima hrvatskog i bošnjačkog člana Željka Komšića i Bakira Izetbegovića, dok je srpski član Nebojša Radmanović bio protiv. On je tražio da proračun bude manji za oko 25 milijuna konvertibilnih maraka (12,7 milijuna eura), odnosno da se za taj iznos umanje sredstva namijenjena financiranju oružanih snaga i Tužiteljstva BiH.
Zastupnici iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik, u četvrtak su, sukladno ranijim najavama, istaknuli kako neće poduprijeti proračun u previđenom iznosu te kako će amandmanima ponovo tražiti smanjenje na kojemu je inzistirao i Radmanović.
Zastupnici oporbenih stranaka proračun su ocijenili nerealnim te su najavili kako će glasovati protiv njegova usvajanja.
Usvajanje proračuna za 2014. godinu uvjet je kojega je postavio Međunarodni monetarni fond (MMF) kako bi odobrio isplatu nove rate kredita u iznosu od 28,8 milijuna eura po osnovi tekućeg dvogodišnjeg ugovora s BiH o stand-by aranžmanu.
Prvotni rok dan vlastima BiH za donošenje proračuna kako bi isplata ovog novca uslijedila do kraja godine bio je 9. prosinca, no s obzirom da je probijen iz MMF-a su najavili kako će se o odobravanju plaćanja nove rate kredita odlučivati tek krajem siječnja.
Vlade Federacije BiH i Republike Srpske upozorile su kako će to vjerojatno dovesti u pitanje isplatu plaća i mirovina za prosinac i siječanj jer su sredstva očekivana od MMF-a bila planirana za katkoročno "krpanje" proračunskih rupa u entitetima.
Dva su entiteta svoje proračune usvojila prije 9. prosinca. I u FBiH i u RS planirani su proračunski troškovi u iznosima većim od državnog odnosno u svakom entitetu po nešto iznad dvije milijarde KM (nešto više od po milijardu eura). Rezultat je to činjenice da je najveći dio socijalnih izdvajanja obveza u BiH obveza entiteta.
Očekuje se da će rasprava o proračunu potrajati cijeli dan i neizvjesno je hoće li se danas uopće glasovati o njegovu usvajanju.
Da bi proračun u potpunosti bio usvojen treba ga potvrditi i Doma naroda parlamenta BiH, čija je sjednica najavljena za idući tjedan.