Internetski portal "Capital", specijaliziran za gospodarska pitanja, prenio je kako je u posjedu pisma što ga je Moralić uputio predsjedniku RS Miloradu Dodiku i entitetskoj premijerki Željki Cvijanović najavivši kako će podnijeti tužbu protiv entitetskih vlasti koje smatra odgovornima za ugrožavanje investicije vrijedne 5,2 milijuna konvertibilnih maraka (oko 2,66 milijuna eura).
Taj je iznos u bijeljinsku šećeranu investirala poljoprivredna zadruga "Jankovici" iz Hrvatske, čiji je vlasnik Moralić, osiguravajući na taj način nastavak proizvodnje koja je godinama nakon rata bila prekinuta.
"Podsjećam vas da je Hrvatska punopravna članica EU i može u svakom slučaju računati na zaštitu EU, a u ovom slučaju zaštita mi je itekako potrebna", stoji u Moralićevu pismu Dodiku i Cvijanović.
Tvornica šećera u Bijeljini prestala je s radom nakon što je odlukama sudova u RS njena imovina blokirana na temelju presude donesene protiv Zorana Ćopića koji je 2010. godine nepravomoćno osuđen na četiri i pol godine zatvora. On je proglašen krivim za "pranje novca" koje potječe od trgovine drogom kriminalnog klana na čijem je čelu Darko Šarić.
Ćopić je od tog "prljavog" novca kupio dionice bijeljinske šećerane pa je banjolučki sud temeljem prvostupanjske presude odlučio blokirati svu imovinu tvornice.
Posredstvom banjolučke tvrtke "Agrocoop" Ćopić je Šarićevim novcem kupio 51 posto dionica banjolučke šećerane plativši za to oko osam milijuna konvertibilnih maraka (oko 4 milijuna eura).
Ćopić je u srpnju pušten iz zatvora u Banjoj Luci, u kojemu je proveo nešto više od dvije godine i trenutačno čeka pravorijek Vrhovnog suda RS.
Moralić je ocijenio nedopustivim da zbog presude Ćopiću trpi i njegova investicija.
U pismu je naveo kako bi šećeranu u Bijeljini, unatoč postojećim problemima, mogao pokrenuti u roku od šest do devet mjeseci.
Podsjetio je i kako je krajem 2011. godine o svemu razgovarao s predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, no taj sastanak nije dao nikakve rezultate, a odjednom su se počeli pojavljivati potencijalni kupci tvornice. "Ovih dana se ponovo pojavljuju kupci koji šalju ljudi iz vlasti RS-a", tvrdi Moralić koji predsjednika i premijerku RS pita "čije to vlasništvo prodaju i znaju li da je prodaja tuđe stvari kazneno djelo".