U pismu čelništvu oporbe 13 velikih novinskih organizacija, među kojima i Reuters, reklo je da procjenjuju da je u Siriji u zatočeništvu više od 30 novinara. "Kao rezultata tih otmica sve veći broj novinskih organizacija više ne osjeća da je za njihove novinare i fotografe sigurno ući u Siriju i mnoge su odlučile ograničiti svoje praćenje rata", stoji u pismu.
Zatraživši od oporbenih čelnika da osiguraju oslobađanje novinare organizacije su rekle da njihovi djelatnici prihvaćaju rizik ranjavanja ili pogibije pri izvještavanju iz ratnih zona no da je "rizik otmice neprihvaljiv". "Čelništvo je u položaju smanjiti i otkloniti taj rizik", smatraju svjetske medijske kuće.
Otmice su običajena pojava u sjevernim područjima Sirije oko Alepa, Idliba i Raqqe koja nadziru pobunjenici. Odbor za zaštitu novinara (CPJ) nazvao je pismo "korakom bez presedana". CPJ je zabilježio više od 50 pogibija novinara Siriji od 2011. godine i naveo da je samo u posljednja dva mjeseca u Siriji bilo najmanje sedam otmica medijskih djelatnika.