"Njegovo ekološko stanje je dobro, ali je suočeno sa pritiscima vezanima za ljudske aktivnosti poput opasnosti od zagađenja mora zbog gustog pomorskog prometa i otpada, te s problemom devastacije obale divljom gradnjom i intenzivnim građevinskim pritiscima iz turizma. S istim problemima suočene su sve države na Sredozemlju i zato moramo ulagati zajedničke napore kako bi donijeli konkretne mjere u cilju zaštite morskog okoliša i obalnog pojasa", istaknuo je Zmajlović, navodi u današnjem priopćenju Ministarstvo zaštite okoliša i prirode.
Na 18. sastanku ugovornih strana Barcelonske konvencije o zaštiti mora i obalnog pojasa Sredozemlja u Istanbulu sudjeluju predstavnici 21 države Sredozemlja i Europske unije čiji je zajednički cilj zaštita morskog okoliša i obalnog područja Sredozemlja.
Ministarska konferencija održana je na temu "Gradovi prijatelji okoliša" jer je ocijenjeno da upravo obalni gradovi mogu biti ključni nositelji u implementaciji odredbi Konvencije o zaštiti morskog okoliša i obalnog područja Sredozemlja, tzv. Barcelonske konvencije. Konvencija predstavlja pravni okvir za rad Mediteranskog akcijskog plana koji je osnovan u okviru Programa Ujedinjenih naroda za zaštitu okoliša 1975. godine, a uključuje 21 državu Sredozemlja i Europsku uniju, navodi Ministarstvo u priopćenju.
Dodaje kako su na ministarskoj konferenciji izneseni podaci da je populacija mediteranskih zemalja narasla sa 95 milijuna stanovnika 1979. godine na 155 milijuna 2010. godine, a većina populacije živi u gradovima. U 2010. bilo je 15 mediteranskih gradova s više od milijun stanovnika i 11 gradova s više od pola milijuna stanovnika, što je gotovo 50 milijuna ljudi. Ministri za zaštitu okoliša posebno su raspravljali o utjecaju urbanizacije na obalno područje, morskom otpadu i gospodarenju otpadom.
Ministar Zmajlović je naglasio da Hrvatska prepoznaje prednosti međunarodnog povezivanja i zajedničkog rada na zaštiti morskog okoliša i obalnog područja te najavio da će se napori Hrvatske ka očuvanju okoliša nastaviti kroz ostvarivanje odredbi Barcelonske konvencije i pripadajućih protokola, kao i svih ostalih mjera koje države potpisnice dogovore. Ostvarenju tog cilja, istaknuo je Zmajlović, doprinijet će i donošenje Strategije upravljanja morem i obalnim područjem, čija je izrada u tijeku, navodi Ministarstvo.