FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Projekt "Zagreb na Savi" teče po planu

Autor: dber
ZAGREB, 4. prosinca 2013. (Hina) - Građani Zagreba ne bi više trebali izbjegavati Savu već živjeti na svojoj rijeci i sa svojom rijekom, baš kao i građani Pariza, Londona ili Berlina, rečeno je na 3. savjetovanju o uređenju i višenamjenskom korištenju rijeke Save na kojem je ocijenjeno kako projekt "Zagreb na Savi" teče po planu.

Koordinator projekta Leo Penović iz HEP-a izvijestio je da je u tijeku izrada studije izvodljivosti projekta i studije procjene utjecaja na okoliš, koje su važne za donošenje Zakona o Savi što će, kako je rekao, projekt "Zagreba na Savi" učiniti nezaustavljivim.

Procijenio je da će im za to biti potrebno još godinu - dvije, a cijeli projekt implementirat će se kroz 15-ak godina. "Naš pristup nije jednonamjenski već želimo cjelovito vrednovati kompletan prostor rijeke Save i njegove potencijale", kazao je Penović. Tu je osobito važna zaštita vodonosnika i koncept s provođenjem vodnog vala oko Zagreba.

Predstavnici inicijatora savjetovanja, Udruge za očuvanje hrvatskih voda i mora - Slap i Društva građevinskih inženjera Zagreba, Ante Pavić i Zdravko Jurčec izrazili su nadu da će savjetovanje potaknuti donošenje kvalitetnih studija jer ne žele "Zagreb pri Savi" nego "Zagreb na Savi" kako bi se uljepšao grad i potaknuo gospodarski ciklus.

Na savjetovanju u Ministarstvu pomorstva, prometa i infrastrukture iznesena su iskustva država savskog sliva. Predstavnici BiH upozorili su na problem nelegalne eksploatacije šljunka iz Save, zbog čega su bili prisiljeni uvesti moratorij, predstavnici Srbije izvijestili su da žele razviti sistem navodnjavanja i zato grade dvije crpne stanice kod Mačve od planiranih 19, dok u Sloveniji žele povećati energetske potencijale rijeke Save pa su dosad izgradili tri male hidroelektrane od ukupno 10.

"Voda ne poznaje granice i moramo zajedno surađivati, a za programe razvoja plovne infrastrukture lakše se dobiva novac iz EU fondova ako u njima sudjeluje više zemalja", zaključili su.

Koncept prekogranične suradnje podržao je Dejan Komatina u ime Međunarodne komisije za sliv rijeke Save rekavši da Hrvatska, BiH, Slovenija i Srbija, članice komisije, trenutno rade na obnovi plovnog puta rijeke Save i održivom riječnom turizmu.

"Plovidba na Savi uzvodno od Siska treba biti namijenjena za turizam rekreaciju i sport", rekao je Venceslav Vavrouš iz Agencije za vodne putove RH, napominjući da je Sava nedovoljno plovna, pa je tako od 2000. do 2010. bilo 60 posto plovnih dana.

Savjetovanju je nazočilo više od 200 sudionika, predstavnika ministarstava, nevladinih udruga, znanstvenih ustanova i tvrtki što pokazuje da je građanska i svijest struke zaživjela kada je riječ o rijeci Savi, zaključio je profesor zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta Ljubomir Miščević.

(Hina) xbdj ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙