Šef UN-ove nuklearne agencije Yukiya Amano kazao je kako će biti potrebno neko vrijeme da bi se ustanovilo na koji bi se način sporazum postignut između Irana i šest svjetskih sila o smanjenju osporavane nuklearne aktivnosti Teherana mogao primijeniti u praksi, a da se istodobno poštuje njegova uloga inspektora u procesu provjere.
Amano je govorio pred članicama Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u Beču, istaknuvši kako bi mogla biti potrebna dodatna financijska sredstva, ali i veći broj zaposlenika.
Postrojenje u Araku proizvodi tešku vodu koja bi se trebala koristiti u obližnjem reaktoru za istraživanje koji je još u izgradnji. Zapad je zabrinut da bi reaktor, koji bi, kako tvrde Iranci trebao početi s radom iduće godine, mogao stvarati plutonij kao gorivo za nuklearne bombe u trenutku kada reaktor bude operativan. Iranici tvrde da će se ondje proizvoditi isključivo medicinski izotopi.
U skladu sa sporazumom postignutim sa stranim silama, Iranci će morati prekinuti radove na reaktoru te prekinuti proizvoditi gorivo za njega.
IAEA će biti u stanju znatno proširiti nadzor nad iranskim pogonima za obogaćenje uranija, kao i nad ostalim postrojenjima u skladu sa sporazumom postignutim nakon maratonskih pregovora između Irana i SAD-a, Rusije, Kine, Francuske, Njemačke i Britanija.