Lavrov je svoje mišljenje iznio u televizijskom intervjuu dan nakon što je viši američki dužnosnik rekao da postoji mogućnost postizanja sporazuma na sastanku pregovarača u Ženevi 20. studenoga.
Šest zemalja koje pregovaraju s Iranom nadaju se da će razgovori završiti sporazumom koji bi bio prvi korak prema pomicanju s mrtve točke u pregovorima s Teheranom i da bi osigurao da Iran ne gradi nuklearno oružje.
"Naš je dojam da postoji vrlo dobra prilika koju se ne smije propustiti", rekao je Lavrov komentirajući nedavnu raspravu s visokom predstavnicom EU za vanjske poslove Catherine Ashton. "Koraci koji se moraju poduzeti da bi se stvorili uvjeti za rješavanje iranskoga nuklearnog problema jasni su i Iranu i skupini od šest zemalja", rekao je u intervjuu za moskovski TV Centr.
Ashton u pregovorima s Iranom predstavlja šest svjetskih sila koje pokušavaju zaustaviti iranski nuklearni program - SAD, Rusiju, Kinu, Britaniju, Francusku i Njemačku.
Na razgovorima od 7. do 9. studenoga nije sklopljen sporazum, ali su oni "potvrdili da su i skupina od šest zemalja i Teheran prviput spremni ne samo na iznošenje stajališta koja se u većini slučajeva ne poklapaju, nego i na pronalaženje točaka u kojima se poklapaju", rekao je Lavrov.
Iran želi ukidanje sankcija koje su mu nametnule SAD, EU i UN zbog kršenja UN-ove rezolucije tražeći da prekine procese obogaćivanja urana i druge postupke koji bi se mogli koristiti u proizvodnji oružja.
Iran niječe da želi razvijati nuklearno oružje i ustraje na tvrdnji da je njegov nuklearni program isključivo namijenjen proizvodnji električne energije i drugim civilnim svrhama.
Rusija, koja je izgradila prvu iransku nuklearnu elektranu i ima mnogo bolje veze s Teheranom od SAD-a, podupire želju Irana da mu se prizna pravo na obogaćivanje urana i protivi se svim dodatnim sankcijama.
Izvješće IAEA-e u četvrtak pokazalo je da je Iran pod predsjedanjem Hasana Rohanija prestao širiti svoje kapacitete za obogaćivanje urana.