FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

UN usvojio rezoluciju o braniteljima ženskih prava

Autor: mtro
NEW YORK, 28. studenog 2013. (Hina/AFP) - Povjerenstvo Opće skupštine Ujedinjenih naroda usvojilo je u srijedu navečer povijesnu rezoluciju u korist branitelja ženskih prava, poput pakistanske aktivistice Malale Yousafzai, unatoč jakoj kampanji protiv tog teksta.

Za usvajanje konsenzusom, promotori rezolucije su morali odustati od paragrafa kojim se osuđuje svi oblici nasilja nad ženama.

Afričke zemlje, Vatikan, Iran, Rusija, Kina i konzervativne muslimanske države su pokušavale oslabiti rezoluciju koju je usvojio odbor za ljudska prava skupštine, rekli su diplomati i aktivisti koji su sudjelovali u raspravama.

Kampanja za branitelje ženskih prava je dobila veliku podršku posljednjih mjeseci zahvaljujući Malali, pakistanskoj djevojci koju su ranili talibani i Denisa Mukwegea liječnika iz DR Konga koji su prisiljeni na egzil zbog rada na pomoći žrtvama silovanja.

Oboje su imenovani kao ovogodišnji kandidati za Nobelovu nagradu za mir.

Rezolucijom se pozivaju sve države da javno osude nasilje nad braniteljima ženskih prava, na promjene u zakonodavstvu koje sprečavaju akcije te omogućavanje aktivistima pristupa organizacijama Ujedinjenih naroda.

"Međunarodna zajednica je poslala jasnu poruku. Neprihvatljivo je kriminalizirati, stigmatizirati i ograničavati prava branitelja ženskih prava", rekao je Geir SJoberg, glavni pregovarač norveške vlade za rezoluciju.

On je dodao da je glavni cilj potaknuti vlade da poštuju obveze iz tog teksta.

"Postoji velika razlika između stvarnosti hrabrih žena na terenu i onoga što je danas dogovoreno. Sada počinje pravi posao", dodao je Sjoberg.

O tom su se tekstu vodili oštri pregovori.

Afričke zemlje su inzistirale na poštivanju običaja i tradicija, dok su Rusija, Iran i Kina zahtijevali da branitelji pravu poštuju državne zakone, rekli su diplomati i aktivisti.

Norveška je na kraju odlučila ukinuti paragraf koji određuje da države moraju oštro osuditi sve oblike nasilja nad ženama i braniteljicama ljudskih prava i suzdržati se pozivanja na običaje, tradicije i religiju u izbjegavanju obveza.

Više od 30 europskih zemalja, među kojima Velika Britanija, Francuska i Njemačka su se povukle kao suautori iz rezolucije u znak prosvjeda protiv tog ustupka.

Island se nije povukao, ali njihova veleposlanica pri UN-u Greta Gunnarsdottir je nazvala taj ustupak "lošom točkom".

Dobitnici Nobelove nagrade i skupina bivših državnika, među kojima američki predsjednik Jimmy Carter i bivši tajnik UN-a Kofi Annan podržali su rezoluciju.

(Hina) xtm ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙