Dow Jones indeks porastao je prošloga tjedna 0,9 posto, na 15.761 bod, a S&P 500 0,5 posto, na 1.770 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,1 posto, na 3.919 bodova.
Rast Dow Jones i S&P indeksa peti tjedan zaredom zahvaljuje se naznakama jačanja američkog gospodarstva, koje je u trećem tromjesečju poraslo brže nego u prethodnom kvartalu. U listopadu je, pak, zaposlenost porasla znatno više nego što se očekivalo.
Zbog toga su ponešto splasnula strahovanja ulagača da bi prijevremeno smanjenje poticajnih mjera Feda naštetilo gospodarstvu.
No, ulagači bi, dakako, željeli da središnja banka nastavi s kupnjom državnih i hipotekarnih obveznica za 85 milijardi dolara mjesečno nesmanjenim tempom što duže. Na taj način Fed, naime, ubrizgava na tržište svježi, jeftin novac, što već dugo podržava rast cijena dionica.
Zahvaljujući tome, kao i rekordno niskim kamatama, S&P 500 indeks porastao je od početka godine više od 24 posto, što je njegov najveći godišnji skok od 2003. godine.
No, kako gospodarstvo jača, moguće je da će Fed već ove godine ponešto smanjiti poticajne programe. Zbog toga će ulagači ovoga tjedna pažljivo pratiti nastupe dužnosnika Feda.
U četvrtak će u Kongresu govoriti Janet Yellen, koju je Bijela kuća predložila za predsjednicu središnje banke, kada se u siječnju Ben Bernanke povuče s čelnog mjesta Feda.
Većina analitičara i dalje smatra da će Fed poticaje početi smanjivati tek u ožujku iduće godine, do kada bi se u Washingtonu trebao postići trajni dogovor o proračunu i povećanju razine dozvoljenog zaduživanja države.
No, s obzirom na dobru formu gospodarstva, moguće je da Fed to učini ranije.
„Nastupi dužnosnika središnje banke mogli bi nam dati sliku što se događa iza vrata Feda. Vjerujemo da se barem procjenjuje što bi se dogodilo da se sa smanjenjem poticaja krene u prosincu ili siječnju“, kaže Cameron Hinds, direktor u Wells Fargo Private Bank.