KATMANDU - Stotine homoseksualaca, lezbijki i transrodnih osoba nazočilo je u subotu u Katmanduu izboru za najljepšeg homoseksualca, prvom takve vrste u Nepalu. Uz bučni pljesak gledatelja, osamnaestorica mladića golog poprsja s kaubojskim šeširima na glavi, ljubičastim satenskim kravatama i u uskim trapericama prošetala su pozornicom dvorane u Katmanduu uz zvuke pjesme "Let's Get It Started" američke skupine Black Eyed Peas. Sudionici su se natjecali u više kategorija: za naslov najljepšeg (Mr. Handsome), za najjaču osobnost (Mr. Personality), za najsimpatičnijeg gayja (Mr. Friendly) i za sudjelovanje u kampanjama protiv AIDS-a (Mr. Red Ribbon), po odluci ocjenjivačkog suda. Najljepšim je proglašen Biswo Raj Adhikari (24), student sociologije koji drži da će njegova pobjeda na ovom natjecanju "biti poticaj drugim homoseksualcima koji ne žele otvoreno očitovati svoju spolnu orijentaciju", rekao je "mister" za agenciju France Presse. Nepal, prilično konzervatnivna hinduistička zemlja, ima ipak zakone koji su među najliberalnijima u Aziji što se tiče homoseksualnosti.
WEST POINT -Prvi brak dvojice muškaraca sklopljen je u subotu na vojnoj akademiji West Point u državi New York, pišu u nedjelju američki portali i prenose izjavu ženika da je to vjenčanje kao i svako drugo, osim što nema mladenke. Bračne zavjete u kapeli Vojne akademije razmijenili su Larry Choate (27), koji je diplomu stekao 2009., te Daniel Lennox (28), koji je akademiju završio 2007. Krajem 2012., godinu dana pošto je New York legalizirao istospolnu bračnu zajednicu, na West Pointu su bila sklopljena dva istospolna braka, ali između žena, a u subotu su to prvi put učinili muškarci. Za Choate je gotička kapela akademije posebno mjesto i uvijek je mislio kako bi za njega bila čast vjenačti se u njoj, a Lennox je rekao kako je "njihovo vjenčanje kao i svako drugo, osim što je vjerojatno manje i što nema - mladenke". Ni Choate ni Lennox više ne rade u vojsci.
PARIZ - Europski teretni brod Albert Einstein (ATV-4) izgorio je u subotu u atmosferi, kako je bilo i predviđeno, iznad nenaseljenog dijela južnog Pacifika, objavila je Europska svemirska agencija (ESA). Opskrbni brod odvojio se u ponedjeljak od Međunarodne svemirske postaje (ISS) na koju je pristao 15. lipnja. "Četvrta automatska teretna letjelica (ATV) ESA-e, nazvan Albert Einstein, završila je svojih pet mjeseci boravka na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS). Danas se vratila u atmosferu i izgorjela kako je bilo i predviđeno iznad nenaseljenog dijela južnog Pacifika", kaže se u priopćenju ESA-e, ističući da je misija bila uspješna. Bespilotna letjelica dostavila je na ISS gotovo sedam tona opreme, goriva, vode i živežnih namirnica. Ukupne težine 20,2 tona, to je bio najveći teret koji je Europa do sada poslala u svemir. Brod služi i kao tegljač za podizanje visine leta ISS-a, koji bi inače pao na Zemlju. Uz to se koristi i kao kontejner za neopasni otpad s ISS-a, koji je eliminiran izgaranjem u atmosferi. ESA je takve misije izvela već tri puta, s brodovima Jules Verne 2008., Johannes Kepler 2011. i Edoardo Amaldi 2012. Iduća letjelica, posljednja u tom nizu, nosi ime belgijskog fizičara Georgesa Lemaitrea, a lansirana bi trebala biti sredinom 2014.
ZAGREB - Hrvatska pošta posvetila je prigodnu poštansku marku jednoj od hvarskih tradicija - Faros maratonu, koja će biti puštena u optjecaj u utorak, 5. studenog. Faros maraton začet je na pomalo neuobičajen način - tijekom jedne predstave posvećene moru, "Domagojade" u izvedbi družine Histrioni, gledatelju predstave Vicku Šoljanu sinula je ideja o organizaciji plivačkog maratona u Starogradskom zaljevu s obzirom na idealnu konfiguraciju zaljeva, kako bi animirali domaću mladež i zabavili turiste. Pokusni mini maraton, održan 27. srpnja 1975. godine, doživio je velik uspjeh te je 19. rujna sljedeće godine priređeno prvo Otvoreno prvenstvo Jugoslavije u daljinskom plivanju na 16 kilometara dugoj stazi od gradske luke do rta Kabal i natrag. Danas znan kao Međunarodno prvenstvo Hrvatske u daljinskom plivanju, Faros maraton je u četiri desetljeća neprekidnog održavanja izrastao iz maloga provincijskog natjecanja u svjetsku instituciju daljinskog plivanja. Danas uživa status najprestižnijega svjetskog maratona, što je potvrdila i Kuća slavnih (International Marathon Swimming Hall of Fame) iz Fort Lauderdalea na Floridi. U nju je Faros maraton svečano primljen 22. rujna 2012. godine, kao prvi i jedini svjetski maraton u povijesti te institucije i jedina međunarodna sportska priredba iz Hrvatske koja je postala članom svjetske Kuće slavnih u bilo kojem sportu. Na dosadašnjim maratonima sudjelovala su ukupno 1122 plivača iz 42 države sa svih pet kontinenata, a zbog zasluga za izvanrednu organizaciju Stari Grad je 2. i 3. rujna 1989. godine bio domaćin prvog službenog natjecanja u tom sportu u svijetu – 1. europskog prvenstva. Prigodna poštanska marka je nominalne vrijednosti 7,60 kuna, njezin je autor zagrebački dizajner Dejan Roksandić. Naklada marke je 100.000 primjeraka, a tiskana je u arku od 9 maraka s jednim privjeskom. Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC), a žig prvog dana bit će u uporabi 5. i 6. studenog u Poštanskom uredu 10101 Zagreb, Jurišićeva 13.