Rastu napetosti u Tunisu gdje vladajuća umjerena islamistička stranka Ennahda i oporba pokušavaju pokrenuti pregovore o okončanju političke krize koja je nastupila nakon ubojstva dvojice sekularnih političara ranije ove godine.
Ubojstva policajaca koja su se dogodila u srijedu odgodila su dugo čekane pregovore koji trebaju spasiti demokratsku traniziciju gotovo tri godine nakon što je u prvom ustanku Arapskog proljeća svrgnut tuniski autokratski čelnik Zine al-Abidine ben Ali.
Sukobi su izbili u blizini zgrade lokalne vlasti u Kefu na sjeveru Tunisa nakon pogreba policajaca. Gnjevni stanovnici optužuju Ennahdu da je preblaga prema tvrdolinijaškim islamistima. Prosvjednici su napali dva ureda stranke Ennahda u Kefu i Beji i izašli na ulice u još četiri grada tražeći ostavku Ennahdine vlade.
"Ennahda je ubila moga sina, utjehu ću naći samo nakon odlaska Ennahde... Uništavaju našu zemlju i ubijaju našu djecu i žele Tunis pretvoriti u novi Sudan", rekla je majka jednog od sedmorice ubijenih policajaca.
Podjele između islamista i njihove sekularne oporbe u Tunisu, jednoj od najsekularnijih muslimanskih država svijeta, se produbljuju.
Premijer Ali Larayedh je rekao da je Ennahda spremna dati ostavku ali ustrajava na dovršenju novog ustava zemlje, uspostavi izbornog povjerenstva i točno određenog datuma izbora prije no što preda vlast.
Predviđeno je da se tijekom iduća tri tjedna održe razgovori o izboru tehnokratske prijelazne vlade i datumu izbora. Oporbeni čelnici, međutim, žele da Ennahda bude jasnija glede svoje namjere da odstupi.
Tuniska je vlada prije dva mjeseca proglasila lokalni tvrdolinijaški islamistički pokret Ansar al-Shaira terorističkom organizacijom i počela obračun s njima u kojem je, kažu vlasti, više od 300 osoba uhićeno.