Kriza oko proračuna i zaduživanja, rezovi u državnoj potrošnji i šesnaestodnevna blokada rada američke državne uprave možda i ne mogu gurnuti američko gospodarstvo u novu recesiju. Ipak, politički gafovi u proteklim godinama značajno su usporili njegov rast, blokirajući zapošljavanje približno dva milijuna radnih mjesta, pokazuju najnovije procjene.
Oštri proračunski rezovi svakako su bili velik uteg ali važnu ulogu odigrala je i politika koja je prepustila uzde krizi umjesto da upravlja zemljom. To je možda navelo mnoge kompanije da odgode ulaganja u gradnju novih tvornica, kupnju nove opreme i kreiranje novih radnih mjesta, mišljenja su ekonomisti.
"Sve više naginjem ocjeni da je glavni razlog što naše gospodarstvo ne može ubaciti u veću brzinu upravo neizvjesnost koju stvara Washington", kazao je Mark Zandi, glavni ekonomist u Moody's Analyticsu.
Kongres je u srijedu izglasao zakon kojim se omogućuje odmrzavanje državne uprave i podiže gornja granica dopuštenog zaduživanja do veljače iduće godine, pri čemu je uredno financiranje savezne države osigurano do sredine siječnja.
Time nije riješen temeljni spor koji je i doveo do krize, pa mnogi strahuju da bi sličan politički sukob mogao ponovno izbiti kroz nekoliko mjeseci.
"Kriza se nadovezuje na krizu, a to nagriza gospodarstvo", upozorava Greg Valliere, analitičar u tvrtki Potomac Research Group. "Vodite li kompaniju, kako ćete planirati u takvom okruženju?", pita on.
Izvršni direktori kompanija uvelike se slažu s takvom ocjenom.
"Većina izvršnih direktora u Sjedinjenim Državama s kojima razgovaram kaže da im posao zbog ovoga usporava", kazao je Laurence Fink, izvršni direktor u tvrtki za upravljanje imovinom BlackRock.
"S mnogima od njih sam razgovarao putem konferencijske veze i redom su kazali da je zbog cijele situacije oslabila potrošnja Amerikanaca pa gospodarstvo po njima već osjeća posljedice, a utjecat će i na otvaranje novih radnih mjesta, baš u trenutku kada nam ona trebaju", ustvrdio je Fink.