Na londonskom se tržištu cijena barela sirove nafte spustila 20 centi, na 111,08 dolara. U SAD-u se barelom trgovalo po 45 centi višoj cijeni, od 102,47 dolara.
Američki su čelnici preko vikenda pregovarali o rješenju proračunske blokade koje bi jamčilo uredno američko servisiranje financijskih obveza. U nedjelju su se pojavili znakovi napretka ali i dalje nema jamstava da će se povisiti plafon za zaduživanje države.
Težinu problema pokazuje i činjenica da će i Senat i Zastupnički dom Kongresa danas zasjedati, iako se u SAD-u obilježava Dan Kristofora Kolumba.
"Tržišta su pod velikim utjecajem zbivanja u u SAD-u. Bude li Ako se rok prekoračen, ulagači će uistinu postati nervozni", tumači Michael Hewson iz londonskog CMC Marketsa.
Pozorno se prate i zbivanja oko Irana. Sutra u Ženevi počinju razgovori o iranskom nuklearnom programu, prvi u mandatu novoizabranog iranskog predsjednika Hasana Rohanija koji nastoji poboljšati odnose sa Zapadom kako bi se potaknulo ukidanje sankcija Teheranu.
"Iran će spustiti cijene nafte. Svako popuštanje napetosti i činjenica da se pregovara pritisnut će cijene nafte", dodaje Hewson.
Neočekivani pad kineskog izvoza u rujnu, za 0,3 possto u odnosu na isto lanjski mjesec, također je utjecao na cijene nafte, jer odražava slabu globalnu potražnju.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas je odvojeno na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 108,15 dolara, što znači da je bila 46 centi viša nego prethodnog dana trgovanja.