U IEA-i sada procjenjuju da će SAD iduće godine u prosjeku proizvoditi 11 milijuna barela nafte dnevno a Rusija 10,86 milijuna.
"U protekla dva tromjesečja proizvodnja je premašila 10 milijuna barela dnevno, što znači da je na najvišoj razini u proteklih nekoliko desetljeća, pa je (SAD) na dobrom putu da u drugom tromjesečju 2014. postane najveći proizvođač sirove nafte izvan Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i da pretekne Rusiju", ističe IEA u redovnom mjesečnom izvješću.
Ta se prognoza nadovezala na ovotjednu procjenu vlade u Washingtonu da je SAD Kini ustupio poziciju najvećeg uvoznika nafte u svijetu, i to zahvaljujući revoluciji proizvodnje nafte iz škriljca koja je smanjila potrebe za uvozom.
Veliki proizvođači nafte poput Rusije prisiljeni su ulagati milijarde dolara u nove cjevovode prema Aziji, budući da se više ne mogu oslanjati na potražnju sa Zapada.
U IEA-i ističu da je rast proizvodnje u zemljama izvan OPEC-a tako snažan da su bili prisiljeni dodatno sniziti prognozu potražnje za OPEC-ovom naftom u idućoj godini za prosječnih 100 tisuća barela dnevno, na 29 milijuna barela dnevno, što je zapravo milijun barela manje od aktualne razine proizvodnje.
Prognoza rasta svjetske potražnje za naftom u idućoj godini ostala je uglavnom nepromijenjena na 1,1 milijuna barela dnevno, što je 1,2 posto više u odnosu na 2013., pri čemu u IEA-i ukazuju na poboljšanje makrogospodarskog okruženja.
"Noviji podaci o europskoj potražnji ugodno su iznenadili, s obzirom na izvješća o završetku recesije u eurozoni u drugom tromjesečju 2013. i znakovima poboljšanja poslovnog povjerenja", ističe se u izvješću.
U agenciji ipak upozoravaju na značajne rizike koji bi mogli prigušiti rast, s obzirom na proračunsku blokadu u SAD-u i pad vrijednosti valuta u brojnim gospodarstvima u nastajanju.