Sveta Stolica je odlučno odbacila te optužbe i poslije su mnoga svjedočanstva govorila u prilog "tihe diplomacije" koju je vodio Jorge Mario Bergoglio koji je u to vrijeme bio isusovački provincijal u Argentini.
Nije bilo službenog priopćenja nakon susreta pape Franje i oca Jalicsa koji je podrijetlom iz Madžarske, a sada živi u samostanu u Njemačkoj.
Papa je rekao da je u vrijeme vladavine hunte prolazio kroz "razdoblje velike unutarnje krize" i priznao je da je činio pogrješke dok je bio poglavar isusovaca.
U knjizi koju je nedavno objavio jedan talijanski novinar, navodi se ipak da je papa zaštitio znatan broj studenata ljevičara kojima je prijetio zatvor i da je svećenike savjetovao kako će izbjeći uhođenje.
U knjizi su objavljeni i transkripti svjedočenja Jorgea Bergoglija pred državnim odvjetnicima koji su istraživali zločine hunte u kojima se zauzeo da se Franza Jalicsa i Orlanda Yorija pusti na slobodu.
Ova dvojica mladih isusovaca koji su propovijedali u siromašnim četvrtima uhićena su u ožujku 1976. i odvedena u zloglasni zatvor Pomorsku tehničku školu (ESMA), odakle su pušteni pet mjeseci kasnije.
Nakon polemike koja se pojavila nakon papina izbora u ožujku, Franz Jalics je rekao da "otac Bergoglio nije potkazao Orlanda Yorija i mene".
"Prije sam bio sklon misliti da smo bili žrtve potkazivanja", dodao je, "ali koncem 1990-ih, nakon mnogih rasprava, postalo mi je jasno da je ta sumnja bila neutemeljena".