U BDI-u sada očekuju da će izvoz njemačke industrije ove godine porasti tek 1,5 do dva posto, u odnosu na 3,5 posto koliko su prognozirali u lipnju, izvijestio je Der Spiegel u internetskom izdanju, pozivajući se na izvješće BDP-a o vanjskoj trgovini.
Kao razlog navode pad izvoza u prvoj polovini godine za 0,6 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
"S obzirom na slabu prvu polovinu godine izvoz će ove godine biti slabiji no što se očekivalo", konstatirao je glavni tajnik BDI-ja Markus Kerber, naglašavajući da je razočarao u prvom redu rast gospodarstava u nastajanju.
Zemlje poput Kine, Indije i Brazila trenutno se bore s raznim problemima, tumači Der Spiegel. Tako gospodarski rast u Kini posustaje a financijski sektor istodobno opterećuju veliki iznosi nenaplativih kredita.
Indija i Brazil žale se pak na nagli pad vrijednosti svojih valuta, što je znak povlačenja kapitala.
Dok potražnja iz gospodarstava u nastajanju slabi, u razvijenim zemljama oporavlja se vrlo sporo, konstatiraju u BDI-ju. Tako je njemački izvoz u zemlje članice Europske unije pao u prvoj polovini godine za 1,7 posto a izvoz u zemlje eurozone čak 2,9 posto.
Od trećeg tromjesečja 2011. njemačka poduzeća manje izvoze u eurozonu nego u ostatak svijeta, ističu u BDI-ju.
Među pojedinim privrednim granama trend pada izvoza najteže pogađa industriju strojeva, čiji su se prihodi smanjili više od tri posto. Posebno izrazit pad zabilježen je prema Kini.
Manje je izvozila i elektroindustrija ali su pad njezinog izvoza, za dva posto, prigušile povećane isporuke u Kinu.
Automobilska industrija uspjela je blago povećati izvoz a uistinu dobre rezultate zabilježila je tek kemijska industrija, ističu u udruženju njemačke industrije.
Kerber ipak ukazuje na učestale pozitivne signale u drugoj polovini ove godine. "Njemačka industrija očekuje da će još u ovoj godini oporavak biti postupan. U ključnim izvoznim granama sve ipak ukazuje na rast", naglasio je.
Upozorava pritom da u cjelini gledano "očekivanja o sve izraženijem rastu u ovoj godini" nisu ispunjena. Neočekivano snažan gospodarski oporavak SAD-a nije sam po sebi dovoljan da nadoknadi slabost gospodarstava u nastajanju, zaključuje.