U znak prosvjeda protiv te presude stotine ljubitelja pasa blokirale su glavnu cestu prema sjedištu ustavnog suda.
Rumunjski parlament 10. rujna velikom je većinom glasova (226-23) donio zakon kojim se dopušta usmrćivanje pasa lutalica ako ne budu udomljeni nakon 14 dana provednih u šinteraju, što je postupak koji se u najvećoj mjeri odnosi na glavni grad Bukurešt u kojemu obitava 64 tisuće pasa lutalica. U međuvremenu su aktivisti za prava životinja podnijeli zahtjev za ocjenu ustavnosti.
Problem sa psima lutalicama u Bukureštu pojavio se početkom 90-ih. Javna rasprava o tome pojačala se u posljednje vrijeme jer je čopor pasa usmrtio četverogodišnjeg dječaka. Lani je umro jedan japanski turist kojemu je pas pregrizao arteriju na nozi. Prije toga čopor pasa lutalica usmrtio je jednu stariju ženu u Bukureštu, a na tisuće je ljudi zatražilo medicinsku pomoć zbog ugriza pasa.
Dan nakon smrti četverogodišnjaka, rumunjski predsjednik Traian Basescu, inače gorljivi pristaša eutanazije pasa lutalica, zatražio je da vlada Victora Ponte donese zakon kojim se će to i omogućiti.
Posljednjih tjedana u rumunjskome glavnom gradu održani su skupovi za tu mjeru i protiv nje. Stanovnici ogorčeni smrću dječaka prosvjedovali su jer ne žele da im se grad pretvori u džunglu, a skupina za zaštitu životinja Vier Pfoten (Četiri šape) tvrdi kako rješenje problema nije masovan pokolj pasa, nego njihova sterilizacija. Aktivisti kažu da su oni sterilizirali tisuće pasa, ali ne mogu to učiniti s desecima tisuća te ističu da se u taj postupak mora uključiti vlada.
Problem sa psima lutalicama u Bukureštu, koji je počeo kad je rumunjski diktator Nicolae Ceausescu naredio da se sruše veliki stariji dijelovi grada i kad je stanovnike preselio u nebodere, eskalirao je nakon pada komunizma, kada se grad počeo širiti na seoska područja.
Velike populacije pasa lutalica problem su i u nekim drugim dijelovima bivšega istočnog bloka, zbog čega se povremeno provode iznimno stroge mjere. Vlasti u Kijevu otrovale su nepoznati broj takvih pasa 2012. godine prije početka Europskoga nogometnog prvenstva.
U problem bukreštanskih pasa uključila se, naravno, i najpoznatija europska aktivistica za prava životinja Brigitte Bardot. "Iznimno sam šokirana što ćete se osvetiti svim psima u Rumunjskoj, čak i onima koji ništa nisu krivi", napisala je nedavno francuska glumica u otvorenom pismu predsjedniku Basescuu.