Dow Jones oslabio je 0,42 posto, na 15.334 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,26 posto, na 1.697 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,08 posto, na 3.768 bodova.
Pad cijena dionica četvrti dan zaredom posljedica je strahovanja ulagača da Kongres neće do 1. listopada donijeti savezni proračun, što bi moglo dovesti do prestanka financiranja dijela državnih službi.
Istodobno se vode rasprave o proračunu i o povećanju dozvoljenog zaduživanja države. Republikanci traže znatno smanjenje proračunskih rashoda, među ostalim i za 'Obamacare', zdravstveni program predsjednika Baracka Obame, kako bi podržali povećanje razine zaduživanja države sa sadašnjih 16.700 milijardi dolara. Demokrati na to ne pristaju.
Uz to, na tržištu ponovno vladaju špekulacije kada bi američka središnja banka mogla početi smanjivati poticajne monetarne mjere, koje su godinama poticale rast cijena dionica.
Prošle su srijede burzovni indeksi skočili više od 1 posto, nakon što je Fed ostavio nepromijenjene programe kupnje državnih i hipotekarnih obveznica, vrijedne 85 milijardi dolara mjesečno.
No, to je bio i zadnji dan rasta cijena dionica. Od tada su u silaznoj putanji jer izjave dužnosnika Feda sugeriraju da bi poticaji mogli biti smanjeni do kraja ove godine, ako se situacija u američkom gospodarstvu dodatno poboljša.
Na europskim su burzama, pak, cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,21 posto, na 6.571 bod, dok je frankfurtski DAX porastao 0,34 posto, na 8.664 boda, a pariški CAC 0,56 posto, na 4.195 bodova.