"Kada je riječ o budućnosti ovog prostora jugoistočne Europe ja sam iznimno optimistična jer držim da upravo te euroatlantske integracije pružaju čvrst temelj za trajni mir, stabilnost, napredak na ovim područjima", izjavila je Grabar Kitarović u intervju za sarajevsko "Oslobođenje" od utorka.
Po njezinim riječima, perspektiva članstva u NATO-u je iznimno važna za Bosnu i Hercegovinu koja mora razriješiti pitanja statusa vojne imovine kako bi počela primjena Akcijskog plana za članstvo (MAP).
"Mislim da je članstvo iznimno bitno za građane BiH, ali i za sve države na ovom prostoru, za cijelo susjedstvo. I ja se doista nadam da će se svaka država svojim ritmom u skladu sa svojim sposobnostima, ambicija u skladu s ispunjavanjem svih tih kriterija integrirati u euroatlantske integracije kroz ovo razdoblje koje je pred nama i da će one učvrstiti na temelje mira i sigurnosti", dodala je hrvatska diplomatkinja u NATO-u.
Ona je istaknula da je rješavanje pitanje vojne imovine i njezina upisivanja na državu ili entitete, oko čega se spore bošnjački odnosno srpski političari, stvar domaćeg dogovora. "Na knjiženje vojne imovine kao državnog vlasništva, što je uvjet da bi BiH počela s primjenom Akcijskog plana za članstvo u NATO-u, ne treba gledati kao na nešto što traži glavni tajnik u ime NATO-a ili Bruxelles, nego što treba uraditi, prije svega, u interesu vlastite zemlje i vlastitih građana", kazala je pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju, koja je u protekla dva dana boravila u službenoj posjeti BiH.
Komentirajući položaj Srbije koja ima neutralan odnos prema NATO-u, Grabar-Kitarović je ocijenila kako se radi o "vrijednom partneru" te je izrazila nezadovoljstvo zbog postojanja odbojnog stajališta prema ovoj organizaciji.
"Krivo mi je vidjeti kada neki u Srbiji gledaju na NATO kao na instituciju koja je na bilo koji način protiv Srbije ili srpskog naroda, jer ono što se danas događa na Kosovu i uloga KFOR-a, a kroz to i uloga NATO-a, između ostalog, zaštita je i srpskog naroda na Kosovu i srpskih manastira", pojasnila je.
Kao primjer zemlje koja ima koristi od članstva u euroatlantskim organizacijama navela je Hrvatsku koja je bila simbol rata i razaranja, a danas predstavlja pouzdanog međunarodnog partnera i privlačnu destinaciju.