Barel sirove nafte pojeftinio je tako 25 centi, na 112,38 dolara. Na američkom tržištu cijena nafte nakratko se spustila za 1,29 dolara, na 107,31 dolar, da bi potom nadoknadila dio gubitaka pa se barelom trgovalo po 107,80 dolara.
Krajem kolovoza cijene nafte na londonskom tržištu premašile su 117 dolara uslijed jačanja zabrinutosti od mogućeg američkog vojnog napada na Siriju. Tada se počelo strahovati da bi u takvoj situaciji bili pogođeni golemi izvoznici nafte iz područja Perzijskog zaljeva, koji su zaslužni za približno trećinu ukupne svjetske proizvodnje nafte.
Posljednjih dana te su se napetosti smirile a američki državni tajnik John Kerry i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov pokušavaju detaljnije razraditi ruski plan o stavljanju sirijskog kemijskog oružja pod međunarodni nadzor.
Premda je ponuda na globalnim tržištima nafte i dalje tijesna, zbog izostanka više od milijun barela sirove nafte dnevno iz Libije uslijed tamošnjih nemira, ulagači očekuju poboljšanje isporuka u idućim mjesecima.
"Naftna tržišta vjerojatno će biti bolje opskrbljena u četvrtom tromjesečju", kazao je Carsten Fritsch, naftni analitičar u Commerzbanku. "Pad cijena ne iznenađuje obzirom da nestaje premija rizika zbog Bliskog istoka".
Cijene nafte na londonskom tržištu na putu su da zabilježe prvi tjedni gubitak u proteklih mjesec dana, obzirom na njihov pad od 3,5 posto u odnosu na prošli petak. Riječ je o njihovom najoštrijem padu od tjedna zaključno s 21. lipnja.
"Mislimo da bi se barelom nafte u Londonu trebalo trgovati po cijeni od 100 do 110 dolara ako se iz nje isključi premija rizika", kazao je Fritsch.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 109,83 dolara, što znači da je bila za 40 centi viša nego dan ranije.