FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15.30

Autor: rtom
ZAGREB, 23. kolovoza 2013. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta objavljenih do 15.30

GRAZ - Hrvatska vlada o 'lex Perkoviću' sigurno neće odlučivati još nekoliko tjedana, ali će hrvatski ministar pravosuđa odgovoriti na pismo europske povjerenice Viviane Reding, izjavio je hrvatski premijer Zoran Milanović u petak u Grazu nakon sastanka s austrijskim kancelarom Wernerom Faymannom i slovenskom premijerkom Alenkom Bratušek u Grazu. Milanović je rekao da se Europski uhidbeni nalog u Europi primjenjuje različito. Austrija primjerice, kao stara članica, ima mogućnost izuzeća, a Hrvatska i Slovenija ne, i to pravo iznimke je vječno. Hrvatska ne eskivira već poštuje taj nalog, ali će tražiti da se o tom pitanju raspravlja u samom Europskom vijeću", rekao je Milanović. Hrvatska će strpljivo, ali razumno lobirati da se uhidbeni nalog jednako primjenjuje na sve zemlje članice.

ZAGREB - U ponoć istječe rok u kojem bi službeni Zagreb trebao Europskoj komisiji odgovoriti kada planira uskladiti hrvatski zakon o europskom uhidbenom nalogu s europskim zakonodavstvom, no u Ministarstvu pravosuđa do 14 sati nije se moglo doznati je li pismo poslano u Bruxelles. EK je dala Hrvatskoj rok do 23. kolovoza da odgovori. Zagreb je donio zakon nazvan "lex Perković" kojim primjenu europskog uhidbenog naloga ograničava na zločine počinjene poslije kolovoza 2002. Europska povjerenica za pravosuđe Viviane Reding je hrvatskom ministru pravosuđa Orsatu Miljeniću koncem srpnja napisala kako to što je Hrvatska učinila 28. lipnja, usvajanjem amandmana na zakon o europskom unidbenom nalogu, nije u skladu s europskim zakonodavstvom te da to treba ispraviti. Prva potpredsjednica i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić rekla je da još nema formalne odluke, no očekuje da će se taj zakon uskoro mijenjati. Vlada će sigurno do 23. kolovoza u ponoć odgovoriti EK, ali definitivni potezi neće sigurno biti gotovi" do tog datuma, rekla je Pusić.

BEOGRAD - U Srbiji je dosad od posljedica zaraze virusom Zapadnog Nila umrlo između šest i 10 osoba, a zaraza je dokazana u više od 80 slučajeva, objavljeno je u petak u Beogradu. Po riječima dužnosnika Kliničkog centra Srbije (KCS), preminulo je šest osoba, a virus je dokazan kod ukupno 81 pacijenta, dok je na internetskoj stranici državnog instituta za javno zdravlje navedeno da je virus dokazan u 82 slučaja, a da je preminulo 10 osoba. Preminule osobe su, kako se navodi, bile starije od 50 godina i kronični bolesnici koji pripadaju kategoriji stanovništva s povećanim rizikom od težeg oblika bolesti. Hrvatski zavod za javno zdravstvo priopćio je da sumnja na jedan slučaj zaraze virusom Zapadnog Nila u Hrvatskoj. Ako testovi potvrde sumnje, to će biti prvi bolesnik s tom infekcijom u Hrvatskoj ove godine, nakon pojave tog virusa u susjednim zemljama. U RH je lani zabilježeno sedam hospitaliziranih slučajeva, a svi su se oporavili, navodi HZJZ. Virus se prenosi ubodom zaraženog komarca-vektora koji se hrani krvlju zaražene ptice, rezervoara virusa. Zaraženi komarac može prenijeti virus na ljude, kao i na konje i druge sisavce koji su krajnji domaćini virusa. Ne prenosi se s čovjeka na čovjeka, niti direktno sa životinje na čovjeka.

ZAGREB - Službe Europske komisije angažirane su u pregovorima o jasnom razlučivanju između talijanskog i hrvatskog prošeka, rekao je u petak talijanskoj agenciji Ansa europski povjerenik za zaštitu potrošača Neven Mimica. Talijanski zastupnici u Europskom parlamentu zatražili su u lipnju službeno očitovanje Europske komisije o korištenju naziva "prošek", kao tradicionalnog izraza za desertno hrvatsko vino, te o mjerama koje Komisija kani poduzeti ako se hrvatski prošek pod tim imenom na policama trgovina bude nalazio i poslije hrvatskog ulaska u EU. "Službe EK angažirane su pregovorima o jasnom razlučivanju između talijanskog i hrvatskog prošeka", rekao je Mimica Ansi. "Europski propisi na tom području vrlo su jasni", rekao je Mimica i naglasio a se radi od dva različita vina, a ona oba cijeni. Mimica je nadalje rekao da će idućih mjeseci prioritet u njegovu radu biti borba protiv krivotvorene robe u online prodaji te više transparentnosti u cijenama energije i troškovima vođenja bankovnih računa.

MOSTAR - Hrvatski kanaderi počeli su oko podneva gasiti požar u okolici Jablanice, potvrdili su u ovoj općini na sjeveru Hercegovine koja se 20-tak dana gotovo uzaludno bori s vatrenom stihijom u teško pristupačnom, brdskom području. Najvažnije je onemogućiti približavanje vatre naselju Slatina, hidroelektrani Jablanica i prometnici koja tu općinu povezuje s Prozorom. Uz letjelice na požarištima su se gasiteljima iz Jablanice prvi put priključili i kolege iz vatrogasnih postaja u Mostaru, Konjicu, Čapljini i županije Sarajevo.

SUBOTICA - Neovisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Neovisna udruga novinara Srbije (NUNS) u petak su zatražili srbijansku vladu da žurno osigura pomoć Radioteleviziji Vojvodine (RTV), javnom servisu Vojvodine čije je financijsko stanje katastrofalno te mu prijeti prestanak proizvodnje svih programa osim informativnog. Opstanak javnih servisa doveden je u pitanje izjavama dužnosnika srbijanske vlade o ukidanju TV pretplate, jer su one pridonijele da se razina naplativosti pretplate dodatno smanji, drže NDNV i NUNS. Stanje na vojvođanskoj RT je dramatično, jer nema novca za plaće i honorare, duguje se zaposlenicima tri plaće, a dobavljačima osam milijuna eura. Dodatni problem je onaj na koji upozorava Europska, opasnost ukidanja svih programa na jezicima manjina, kojih ima deset, a jedan od njih je i program na hrvatskom jeziku. Uz RTV status javnog medijskog servisa ima i Radio televizija Srbija (RTS), no ona prima financijsku dotaciju iz proračuna Srbije, dok je Radioteleviziji Vojvodine takva pomoć uskraćena.

TRIPOLI - Najmanje 27 osoba ubijeno je, među njima nekoliko djece, a 352 su osobe ozlijeđene u dvije eksplozije ispred džamija u libanonskom sjevernom gradu Tripoliju u petak, izjavio je libanonski ministar zdravstva Ali Hasan Halil. Eksplozije su se dogodile tjedan dana nakon atentata automobilom bombom u kojem je poginulo 27 osoba u predgrađu Bejruta, uporištu jakog šijitskog pokreta Hezbolah koji djeluje u Libanonu i saveznik je sirijsjkog režema te se bori protiv sirijskih pobunjenika. Zasad nitko nije preuzeo odgovornost za eksplozije.

RIM - Još jedan brod sa 140 ilegalnih imigranata koji kažu da dolaze iz Sirije i iz Egipta, doplovio je u petak do obale Sicilije, izvijestili su talijanska obalna straža i mediji. U toj skupini ilegalnih imigranata bilo je 29 žena i 31 malodobnik.Većina imigranata koji brodom stižu u Italiju dolazi iz Afrike južno od Sahare, preko Libije ili Tunisa, kamo nerijetko stižu izlažući se pogiblima i gdje ih se ponekad zlostavlja. No drugi dio su izbjeglice koji bježe od nereda u arapskim zemljama, poput Sirijaca te, odnedavno, Egipćana.

BEJRUT - Ujedinjeni narodi pojačali su u petak svoje zahtjeve Siriji za pristupom predgrađima Damaska koja su u rukama pobunjenika, a na koja je u srijedu navodno izvršen napad bojnim otrovom, dok aktivisti pokušavaju prokrijumčariti uzorke sa žrtava te ih dostaviti inspektorima UN-a za kemijsko oružje. "Ne mogu naći nijedan dobar razlog zašto bi bilo koja strana, bila to vlada ili oporbene snage, odbila ovu priliku da se utvrdi istina", rekao je glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon na diplomatskom forumu u Seulu u petak. Protivnici predsjednika Bašara al Asada izjavili su da su bili u kontaktu s inspektorima UN-a u Damasku te da su im poslali uzorke tkiva preko kurira. Rusija, ključna saveznica Sirije, priopćila je da je pozvala Damask da surađuje s misijom UN-a. Kina je, međutim, pozvala sve strane da ne donose unaprijed zaključke o ishodu istrage.

(Hina) xrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙