U Londonu je cijena barela sirove nafte ostala nepromijenjena u odnosu na zatvaranje tržišta u petak i iznosila je 108,17 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 25 centi višoj cijeni, od 106,22 dolara.
U protekla je dva tjedna izvoz nafte iz Libije više nego prepolovljen zbog prosvjeda i nemira. U idućem mjesecu očekuje se i pad izvoza iz terminala na jugu Iraka, za nekih 500 tisuća barela dnevno, zbog radova u lukama.
Očekuje se da će cijene nafte poduprijeti i zabrinutost da bi se napetosti iz Egipta i Sirije mogle preliti na druge naftne proizvođače u Perzijskom zaljevu.
"I dalje smo konstruktivni u vezi cijena ovog ljeta, budući da jačanje sezonske potražnje za sirovom naftom i prekidi opskrbe ukazuju na tješnji odnos ponude i potražnje (u trećem tromjesečju). Očekujemo da će cijene za trenutne isporuke ostati povišene i još je uvijek moguć skok cijena iznad 110 dolara", objavljuje u bilješci Morgan Stanley.
U petak su cijene nafte u Londonu i u SAD-u zabilježile najveći dnevni postotni skok u tjedan dana nakon neočekivano dobrih kineskih podataka o trgovinskoj razmjeni, koji su potpirili očekivanja da će se drugo po veličini svjetsko gospodarstvo stabilizirati nakon više od dvije godine usporavanja rasta. Upravo su takvi signali danas ograničili klizanje cijena na londonskom tržištu.
U ovom će tjednu tržišni akteri pozorno pratiti i američke podatke u potrazi za naznakama kada bi Fed mogao početi ukidati svoj stimulativni program.
Sjedinjene Države u ovom će tjednu objaviti podatke o prometu u maloprodaji, potrošačkim cijenama, gradnji i industrijskoj proizvodnji.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 104,94 dolara, što znači da je bila veća za 47 centa u odnosu na dan ranije.