Ta uredba objavljena u petak u Službenom listu EU-a predviđa da se od 2014. u svim ugovorima s Izraelom o pomoći EU-a mora izričito navesti da ne vrijede za teritorije koje je Izrael okupirao od 1967. (Zapadna obala, istočni Jeruzalem, Pojas Gaze i Golan).
Promatrači su istaknuli da bi to moglo prouzročiti ozbiljnu krizu između EU-a i Izraela.
Zemlje GCC-a su "zadovoljne odlukom Europske unije nadajući se da će ona poduprijeti međunarodne napore usmjerene na obnovu mirovnih pregovora između Palestinaca i Izraelaca te potaknuti Izrael da prekine okupaciju palestinskih područja", ističe glavni tajnik GCC-a Abdellatif Zayani.
Zayani je nazvao odluku "mudrom" istaknuvši da ona "odražava čvrsto stajalište EU-a koji odbacuje kolonizacijsku politiku Izraela i njegovo prisvajanje palestinske zemlje bjelodano kršeći sve ugovore, međunarodne zakone i UN-ove rezolucije".
Širenje židovskih naselja na područjima koje je Izrael zauzeo nakon šestodnevnog rata 1967. je nezakonito po međunarodnim dokumentima i jedan je od glavnih kamena spoticanja između Izraela i Palestinaca.
Američki državni tajnik John Kerry rekao je u petak da su izraelski i palestinski pregovarači postigli načelan dogovor koji utire put za nastavak izravnih pregovora prekinutih prije tri godine.
GCC ima šest članova: Bahrein, Kuvajt, Oman, Katar, Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate.