"Tražim od svih strana da se hitno vrate demokratskom procesu, što uključuje i održavanju slobodnih i poštenih predsjedničkih i parlamentarnih izbora i usvajanju ustava što treba učiniti na potpuno uključiv način, kako bi se omogućilo zemlji da završi demokratsku tranziciju", kazala je visoka predstavnica EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton u priopćenju.
Naglasila je važnost poštivanja temeljnih prava i pravne države, te pozvala na maksimalnu suzdržanost svih strana.
"U njihovim prosvjedima brojni Egipćani izrazili su duboke frustracije i legitimne strahove", rekao je glavni tajnik UN-a Ban ki-Moon kojeg navodi njegov glasnogovornik Martin Nesirky. "Istovremeno, miješanje vojske je zabrinjavajuće", dodao je.
Francuska je pak "primila na znanje" najavu Egipta o novim izborima nakon tranzicijskog razdoblja, rekao je u srijedu šef diplomacije Laurent Fabius, ubrzo nakon što je vojska svrgnula Mursija i stavila ustav van snage.
"U vrlo pogoršanoj situaciji i ekstremnim napetostima u Egiptu, najavljeni su novi izbori nakon tranzicijskog razdoblja. Francuska to prima na znanje", rekao je Fabius u priopćenju. Francuska želi da se promjene pripreme uz poštivanje građanskog mira, pluralizma, pojedinačnih sloboda i uz prihvaćanje demokratske tranzicije kako bi egipatski narod mogao slobodno izabrati svoje vođe i svoju budućnost, rekao je.
Zemlje Perzijskog zaljeva pozdravile su svrgavanje Mohameda Mursija, javio je Reuters.
Saudijska Arabija čestitala je čelniku egipatskog ustavnog suda Adli Mansuru, koji je imenovan novim čelnikom.
Ujedinjeni Arapski Emirati također su pozdravili promjene u Egiptu, dok zasad nema reakcije iz Katara.