WASHINGTON - Sjedinjene Države i Kina suglasile su se u četvrtak u Washingtonu nastaviti pregovore o postizanju sporazuma o investiranju nakon što je Peking odustao od ranijih zahtjeva za zaštitom pojedinih sektora svoga gospodarstva. Dogovor je postignut tijekom redovitih godišnjih pregovora SAD i Kine o strateškim i ekonomskim pitanjima, a na dnevnom redu bila su i pitanja poput zaštite intelektualnog vlasništva te slučaj "Snowden". Američki ministar financija Jack Lew pozdravio je predanost postizanju sporazuma o investiranju kao znak pozitivnih promjena u Pekingu. Pregovori o takvom sporazumu započeli su još 2008. u vrijeme mandata bivšeg američkog predsjednika Georgea Busha. Američko-kineski razgovori protekli su u znaku američkog nezadovoljstva skrivanjem odbjeglog američkog zviždača Edwarda Snowdena u Hong Kongu i time što su umjesto da ga vrate u SAD dozvolili da ode u Moskvu. Jedna od važnijih tema bila je i prijepor oko internetskog piratstva. SAD je ponovio svoje prigovore krađi intelektualnog vlasništva a razgovarano je i o drugim sigurnosnim pitanjima vezanim uz internet poput krađe povjerljivih poslovnih informacija i drugih vrsta internetskih napada.
DUBLIN - Irski parlament izglasao je u petak zakon kojim je prvi put dopušten pobačaj u određenim uvjetima, nakon višemjesečne debate koja je izazvala podjele u toj katoličkoj zemlji, tijekom koje je premijer dobio pismo napisano krvlju. Premijer Enda Kenny izazvao je negodovanja na obje strane guranjem kompromisnog rješenja koji dopušta pobačaj, ali samo kada je život žene u opasnosti. Njegova vladajuća stranka zbog toga se suočila s više nezadovoljnika nego tijekom oštrih mjera štednje. Nakon dvodnevne maratonske rasprave, zastupnici su u petak nakon ponoći izglasali zakon sa 127 glasova za, nasuprot 31. protiv. Protivnici abortusa posebno su zabrinuti odredbom kojom se kao moguća prijetnja životu majke tretira i rizik od samoubojstva. Nacrt zakona u travnju je dogovorila vlada nakon višemjesečnih prosvjeda zagovornika i protivnika prava na pobačaj. Ustavni amandman iz 1983. branio je pobačaj u Irskoj u svim okolnostima, no 1992. vrhovni sud je u slučaju silovane 14-godišnjakinje presudio da je prekid trudnoće dopušten kada je život žene u pitanju, uključujući i mogućnost njezina samoubojstva. Problem legalnog obavljanja pobačaja ponovno je došao u središte pozornosti prošle godine nakon smrti 31-godišnje trudnice Savite Halappanavar, kojoj je odbijen pobačaj njezina umirućeg zametka, nakon čega je ta mlada stomatologinja umrla od otrovanja krvi.
ATENA - Grčka vlada je pokušala u četvrtak, nakon potpunog blackouta na javnim tv postajama, s ponovnim pokretanjem javnog audiovizualnog medija emitirajući stare sadržaje što pogoršava sukob s bivšim zaposlenicima ERT-a. Crno-bijela tehnika, melodije iz šezdesetih, filmovi s neživućim glumcima, arheološki dokumentarci...., prvi sati "javne televizije" (DT, provizorno ime) poveli su gledatelje u udaljenu prošlost gospodarskog i socijalnog propadanja u kojem se koprca zemlja. Sva tri kanala pokojne javne radiotelevizije ERT naglo su zatvorena 11. lipnja, prije točno mjesec dana, odlukom vlade Antonisa Samarasa. Izvršno tijelo upozorilo je u srijedu da će se u prvo vrijeme, zbog nedostatka originalnih sadržaja, novo tijelo morati zadovoljiti ponovnim emitiranjem filmova i dokumentaraca. Mala ekipa zadužena za obnovu novog grčkog javnog audiovizualnog programa izgleda jednako sklepano kao i programi, ironično su javljali u četvrtak grčki mediji. Legalno vlada je bila primorana obnoviti signal javne televizije nakon odluke državnog vijeća o privremenom nastavku programa.
DŽAKARTA - Dvjestotinjak zatvorenika pobjeglo je kasno u četvrtak iz strogo čuvanog zatvora u indonezijskom gradu Medan, nakon prosvjeda zbog manjka vode i struje koji su prerasli u nasilje, objavila je policija. Glasnogovornik policije Boy Rafli Amar rekao je kako se vjeruje da je među 200 bjegunaca 15 "terorista". Za njih 15 vjeruje se da su povezani s Tonijem Togarom koji izdržava 20-godišnju zatvorsku kaznu zbog serije bombaških napada na Sumatri 2000., izvijestila je u petak Jakarta Post. Zatvorenici su pobjegli nakon što je u zatvoru izbio požar u kojem su poginula najmanje dva zatvorska službenika i dva zatvorenika. Vojnici i policajci u Medanu, četvrtom po veličini indonežanskom gradu i prijestolnici Sjeverne Sumatre tragaju za bjeguncima. Kaos je nastao zbog 12-satnog nestanka vode i struje, što je zatvorenike potaknulo na prosvjed nakon čega su provalili glavna vrata, rekao je Amar. U medanskom zatvoru kaznu služi više od 2500 zatvorenika, što je za oko 150 posto više od njegova kapaciteta za držanje 1054 zatvorenika.
TOKIO - Brancin upecan u vodama prefekture Ibaraki, nekoliko desetaka kilometara od Fukushime, otkrio je dosad neviđenu razinu radioaktivnosti za ribu te vrste, deset puta veću od granice dopuštene u Japanu, objavila je ta prefektura. Brancin upecan 4. srpnja u vodama ispred grada Hitachija, predstavlja količinu radioaktivnog cezija veću od 1000 bekerela po kilogramu, dok je granica za prehrambene proizvode određena na 100 bekerela po kilogramu. Kao i sve vrste čiji uzorak iz određene regije premašuje granicu, brancin iz Ibarakija nije pušten na tržište. No, slučaj ilustrira činjenicu da je i dvije godine poslije kontaminacija nakon nesreće u Fukushimi znatna, raspršena i teško savladiva jer je nemoguće sve kontrolirati. Nuklearna centrala Fukushima Daiichi dovedena je u opasnost snažnim potresom i tsunamijem 11. ožujka 2011.