Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i iznosila je 107,79 dolara. Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo također po gotovo nepromijenjenoj cijeni u odnosu na jučerašnje zatvaranje, od 104,71 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 2,82 dolara.
Kineski ministar financija signalizirao je danas da je Peking spreman tolerirati gospodarski rast u drugoj polovici godine znatno ispod sedam posto, a njegova se izjava može smatrati najtrezvenijim komentarom usporavanja kineskog gospodarstva među visokim kineskim dužnosnicima.
Njegov se istup nadovezao na upozorenje iz Kine o "tmurnim" izgledima za trgovinu nakon iznenadnog pada u lipanjskom izvozu i dodatno je potpirio zabrinutost da drugi po veličini svjetski naftni potrošač neće više predstavljati podršku nafti kao u posljednjem desetljeću.
Cijene je pritisnula i prognoza Međunarodne agencije za energiju (IEA) da će opskrba izvan članica OPEC-a u sljedećoj godini rasti najbržim tempom u više desetljeća.
Potporu naftnim tržištima pružila su pak bolja očekivanja za SAD, s obzirom na nagli pad naftnih zaliha u prošlom tjednu, i neprekinuta zabrinutost za opskrbu s Bliskog istoka zbog sukoba u Egiptu.
Američki podaci pokazali su srijedu najveći pad zaliha u dvotjednom razdoblju otkada su se počeli pratiti ti podaci dok je proizvodnja u rafinerijama bila na najvećoj razini u pet godina.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je danas na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 104,81 dolara, što znači da je ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni trgovinski dan.