Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte ostala gotovo nepromijenjena, na 107,27 dolara, nakon što je nakratko kliznula i na 106,90 dolara. I na američkom tržištu cijena barela se danas stabilizirala, na 103,02 dolara.
Kako bi stišala napetost nakon jučerašnjeg nasilja koje je odnijelo 51 žrtvu i ubrzala izlazak iz krize, egipatska privremena vlada raspisala je izbore prije no što se očekivalo.
"Čini se da se stanje malo smirilo i stvoren je dojam da stvari idu u pravom smjeru", sažeo je dojmove Maarten van Mourik iz rotterdamskog Argos Energiesa.
Još se strahuje od poremećaja prometa kroz Sueski kanal zbog previranja u Egiptu a riječ je o plovnom putu kroz koji prolazi velik dio svjetske nafte.
Stoga Van Mourik procjenjuje da bi nove loše vijesti iz Egipta ili drugih zemalja u bliskoistočnoj regiji mogle potaknuti novi skok cijena nafte.
Protuteža tim bojaznima poboljšana je ponuda iz pojedinih zemalja u regiji. Tako je najavljen nastavak proizvodnje na velikom libijskom naftnom polju Šarari nakon što je postignut dogovor s oružanom skupinom koja ga je prošli mjesec zatvorila, kazao je u ponedjeljak visoki libijski dužnosnik.
Dva izvora iz iračke državne kompanije North Oil Company potvrdila su također da će za dva do tri dana nafta ponovo poteći i kroz naftovod na potezu od iračkog Kirkuka do turske luke Ceyhan, koji je tjednima bio zatvoren zbog curenja nafte.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je danas na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 103,96 dolara, što znači da je bila viša 76 centi u odnosu na prethodni trgovinski dan.