FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 10. srpnja 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

BEIJING - Kineski trgovinski višak u lipnju je smanjen za 14 posto, na 27,13 milijardi dolara, zbog neočekivanog pada izvoza i uvoza u drugom po veličini svjetskom gospodarstvu, pokazali su najnoviji podaci kineskih vlasti. Izvoz je pritom smanjen za 3,1 posto, na 174,32 milijarde dolara, dok je uvoz pao za 0,7 posto, na 147,19 milijardi dolara, objavila je u srijedu tamošnja carinska uprava. "Kineska vanjskotrgovinska razmjena u ovom se trenutku suočava s ozbiljnim izazovima", kazao je glasnogovornik carinske uprave Zheng Yuesheng. Među glavnim razlozima izdvaja "dulje razdoblje slabašne inozemne potražnje", te rast izvoznih cijena iskazanih u inozemnim valutama, povećane troškove rada i otežane uvjete za trgovinu zbog trgovinskih sporova. U prvom polugodištu 2013. trgovinski je višak ipak bio znatno veći u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, čak 58,5 posto, i iznosio je 107,95 milijardi dolara, pokazuju statistički podaci. Kineski izvoz u prvih je šest mjeseci porastao za 10,4 posto, na 1.050 milijardi dolara, dok je uvoz uvećan 6,7 posto i iznosio je 944,87 milijardi dolara, pokazuju službene statistike.

BERLIN - Njemačko ministarstvo gospodarstva upozorilo je danas da bi kinesko gospodarstvo moglo usporiti više nego što se očekivalo i lišiti njemačka poduzeća važnog oslonca u razdoblju krize u eurozoni. Njemačko je gospodarstvo u drugom tromjesečju općenito raslo brže nego u prva tri ovogodišnja mjeseca kada je za dlaku izbjeglo recesiju, ustvrdilo je ministarstvo u najnovijem mjesečnom izvješću. Konstatiraju ujedno da se nastavlja umjereni oporavak svjetskog gospodarstva ali upozoravaju na učestale signale iz Kine da će aktivnosti u tamošnjem gospodarstvu usporiti snažnije no što se očekivalo. "To bi moglo prigušiti dosada relativno dinamičan rast u Aziji", zaključuju. "Sve u svemu, s obzirom na slabiji rast u Južnoj Americi, poticaj za rast s tržišta u nastajanju mogao bi biti slabiji... i fokus je danas više usmjeren na rizike po svjetsko gospodarstvo", ističe se u izvješću njemačkog gospodarstva. Državni statistički ured Destatis objavio je u ponedjeljak da je njemački izvoz u svibnju zabilježio najveći pad od kraja 2009. Pritom su se isporuke u eurozonu, na koju otpada 40 posto njemačkog izvoza, smanjile 9,6 posto a smanjio se i izvoz u treće zemlje, i to 1,6 posto. Odvojeno je izvješće ministarstva gospodarstva krajem prošlog tjedna pokazalo i snažan pad narudžbi njemačkoj industriji u svibnju.

TOKIO - Povjerenje japanskih potrošača oslabilo je u lipnju prvi puta u šest mjeseci zbog usporenog rasta primanja i povećanja cijena. Indeks koji mjeri raspoloženje japanskih kućanstava a izrađuje ga japanska vlada spustio se u lipnju na 44,3 boda, sa 45,7 bodova koliko je iznosio u svibnju. Pogoršanje je zabilježeno u sve četiri komponente indeksa, uključujući standard, primanja, zaposlenost i sklonost kupovini trajnih dobara. Vladina anketa pokazala je da 83,9 posto ispitanika očekuje rast cijena u idućih 12 mjeseci, što je 0,8 indeksnog boda više nego u prethodnom mjesecu i ujedno najviše u gotovo pet godina. Premijer Shinzo Abe provodi agresivne mjere, nazvane 'abenomija', kako bi potaknuo gospodarski rast i dokončao 15-godišnje razdoblje pada cijena. Prvi su rezultati ohrabrujući ali plan se dijelom oslanja i na povećanje plaća što se još ne nazire. Tako je podindeks vladinog istraživanja koji iskazuje ocjene potrošača o rastu primanja pao u prošlom mjesecu, prvi puta u šest mjeseci, i to za 0,6 bodova, na 41,6 bodova. Potrošači istodobno očekuju poskupljenja zbog viših troškova sirovina i slabijeg jena koji podižu cijene električne struje i cijene hrane.

WASHINGTON - Agencija Standard & Poor's snizila je jučer kreditni rejting Italije za jednu razinu, s 'BBB+' na 'BBB', zbog zabrinutosti da će zemlja pokleknuti pod pritiskom iscrpljujuće recesije. "Sniženje rejtinga odražava našu procjenu o daljnjem pogoršanju izgleda za talijansko gospodarstvo, koje bi se nadovezalo na desetljeće realnog pada BDP-a za prosječnih 0,04 posto godišnje", navodi se u priopćenju. Agencija je ujedno izmijenila prognozu za talijanski BDP u ovoj godini i sada očekuje njegov izrazitiji pad, po stopi od 1,9 posto, u odnosu na 1,4 posto prognoziranih u ožujku. Prognoza za novi rejting jest negativna, što znači da S&P ne isključuje mogućnost njegova dodatnog sniženja. Prošlog je tjedna Međunarodni monetarni fond (MMF) u godišnjem izvješću o Italiji procijenio da će se talijansko gospodarstvo ove godine smanjiti za 1,8 posto, u odnosu na ranije prognoziranih 1,5 posto. Za iduću godinu očekuju rast po stopi od 0,7 posto ali upozoravaju na prepreke u provedbi mjera štednje i smanjenog kreditiranja.

BEČ - Ruski bankovni div Sberbank očekuje da će ove godine njegovo istočnoeuropsko poslovanje poslovati s dobiti, kazao je zamjenik predsjednika uprave Sergej Gorkov za austrijski list Die Presse. Najveća ruska banka Sberbank zaključila je prošle godine kupnju austrijske grupacije Volksbank International (VBI) i njezina poslovanja u istočnoj Europi, uključujući i Volksbank Hrvatska. Nekadašnje banke-kćeri VBI-ja spadale su među vodećih deset banaka (prema ukupnoj aktivi) u Hrvatskoj, Češkoj, Slovačkoj te Bosni i Hercegovini, odnosno među prvih petnaest u Mađarskoj, Srbiji i Sloveniji. U razgovoru za današnje izdanje Die Pressea Gorkov nije iznio detaljnije prognoze poslovnih rezultata. U travnju je najveća ruska banka analitičarima potvrdila prognozu rasta neto dobiti od najmanje šest posto u ovoj godini, uz podršku snažnog rasta kredita u poslovanju sa stanovništvom. Sberbank je u 2012. ostvario rekordnu neto dobit od 347,9 milijardi ruskih rubalja. Za bečki je list Gorkov izjavio da Sberbank još razmišlja o ubrizgavanju dodatnog kapitala u poslovanje nekadašnjeg Volksbanken Internationala (VBI) koje je u prošloj godini zahtijevalo ekstra rezervacije za problematičnu imovinu.

ATENA - Grčka državna televizija ERT je u srijedu ujutro počela emitirati signal skoro mjesec dana nakon naglog prekida rada zbog mjera štednje. "To je prijelazna faza. Vrlo skoro će nova državna televizija emitirati svoje programe", rekao je na privatnom kanalu Mega Pantelis Kapsis, zamjenik ministra zadužen za državnu televiziju. Vlada predviđa emitirati privremeni program, dok ne angažira novu ekipu koja će naslijediti ERT, vjerojatno do jeseni. Premijer Antonis Samaras, koji vodi vladinu koaliciju, zatvorio je 11. lipnja bez najave državnu radio-televiziju ERT čije je vođenje kritizirao i nazvao prerastrošnim i tako je omogućio da Grčka uštedi 300 milijuna eura godišnje. Prekid emitiranja ERT-a izazvao je političku krizu i međunarodni spor. Međunarodni mediji su taj potez vlade ocijenili autoritarnim.

WASHINGTON - Potrošnja na oglašavanje na mobilnom internetu poskočila je prošle godine čak 82,8 posto, na 8,9 milijardi dolara, pokazalo je istraživanje specijalizirane kompanije Internet Advertising Bureau (IAB). Više od polovine potrošnje, odnosno 52,8 posto, slilo se u oglase objavljene na stranicama s rezultatima pretraživanja, dok je udio oglasa na displayima iznosio 38,7 posto a onih na porukama 8,5 posto, izvijestio je jučer IAB. Brojke svjedoče o snažnom rastu u svim oglasnim formatima, zaključuju u kompaniji. "Mobilni internet napokon realizira svoj potencijal i postaje moćan oglasni medij", ističe Anna Bager iz IAB-a. Među pojedinim svjetskim regijama najviše se prošle godine na oglašavanje na mobilnom internetu trošilo u azijsko-pacifičkoj regiji, čak 40,2 posto ukupne potrošnje. Time je udio te regije premašio onaj u Sjevernoj Americi koji je iznosio 39,8 posto. Zapadna je Europa u toj potrošnji sudjelovala sa 16,9 posto. Ključni je čimbenik rasta oglašavanja na mobilnom internetu uvođenje nove, četvrte generacije mobilnih mreža, zahvaljujući kojima se potrošači više priključuju na internet putem mobilnih uređaja.

LONDON - Cijene barela nafte u srijedu su porasle s obje strane Atlantika, poduprte oštrim padom zaliha u najvećem svjetskom naftnom potrošaču SAD-u. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte porasla 32 centa, na 108,13 dolara. Na američkom tržištu poskočila je za 1,26 dolara, na 104,79 dolara, a nakratko je dosegnula i najvišu razinu u 14 mjeseci, od 104,87 dolara. Američki institut za naftu (API) objavio je jučer da su zalihe sirove nafte u SAD-u pale u prošlom tjednu gotovo devet milijuna barela. Očekivalo se njihovo smanjenje za 3,3 milijuna barela. Analitičari pritom podsjećaju da je pad zaliha uobičajen na vrhuncu ljetne sezone vožnje, naglašavajući da su prognoze globalne potražnje i dalje slabe. Značajniji uzlet cijena nafte zauzdala je zabrinutost zbog slabljenja kineskog gospodarstva, koje su naglasili loši lipanjski trgovinski podaci, pokazavši neočekivano pad kineskog izvoza i uvoza Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio je u utorak svoju prognozu globalnog rasta po peti put od početka prošle godine, i to zbog usporavanja gospodarstava u nastajanju i recesije koja pogađa Europu, što također ograničava rast cijena nafte.

TOKIO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros blago porasle, zahvaljujući jučerašnjem rastu indeksa na Wall Streetu, no trguje se oprezno zbog neočekivanog pada kineskog izvoza, što je još jedan dokaz da se rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva usporava. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji pale 0,5 posto. Burzovni indeksi u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Singapuru porasli su, pak, između 0,2 i 0,5 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,5 posto. Na samom početku današnjeg trgovanja taj je indeks bio na dobitku 1,2 posto, jer je ulagače ohrabrio rast cijena dionica na Wall Streetu četvrti dan zaredom, što se zahvaljuje nadi ulagača da će poslovni rezultati kompanija biti bolji nego što analitičari procjenjuju. Međutim, cijene dionica izgubile su dio početnih dobitaka nakon podatka da je u lipnju kineski izvoz pao za 3,1 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, što je njegov prvi pad od siječnja prošle godine, dok je uvoz oslabio 0,7 posto.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica porasle četvrti dan zaredom, jer se ulagači nadaju da će poslovni rezultati kompanija lako nadmašiti očekivanja analitičara, s obzirom da je letvica postavljena vrlo nisko. Dow Jones ojačao je 75 bodova, ili 0,50 posto, na 15.300 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,72 posto, na 1.652 boda, a Nasdaq indeks 0,56 posto, na 3.504 boda. Cijene dionica porasle su jučer u devet od 10 sektora S&P 500 indeksa, jer ulagači optimistično očekuju poslovne rezultate kompanija. U ponedjeljak je počela sezona objave kvartalnih financijskih izvješća kompanija, a već prvo, Alcoino, bilo je bolje od očekivanja analitičara. Doduše, rezultati Alcoe nisu impresionirali, no kompanija je procijenila da će ove godine porasti potražnja za sirovinama, pa su jučer najveće dobitnice bile dionice rudarskog i industrijskog sektora, s rastom od oko 1,5 posto. Ni od drugih kompanija ne očekuju se impresivni rezultati, posebice ne po pitanju prihoda, zbog slabe potražnje u svijetu.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙