FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 8. srpnja 2013. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

PARIZ - Izvršna direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Christine Lagarde naznačila je da će taj međunarodni zajmodavac idućih dana blago sniziti prognoze rasta svjetskog gospodarstva. U travnju su MMF i Svjetska banka konstatirali da se gospodarstvo oporavlja različitim tempom u tri skupine zemalja, koji se kreće od 5,5 posto u gospodarstvima u nastajanju, preko dva posto u razvijenim zemljama poput SAD-a i Australije do de facto stagnirajućih gospodarstava eurozone. "Zato smo procijenili da će svjetsko gospodarstvo rasti po stopi od oko 3,3 posto. Bojim se ipak da kada se uzmu u obzir aktualni trendovi, posebno u gospodarstvima u nastajanju, da smo možda nešto ispod te brojke", kazala je Lagarde jučer na ekonomskom skupu u Aix-en-Provenceu na jugu Francuske. Ovog je mjeseca Svjetska banka snizila prognozu rasta kineskog gospodarstva na 7,7 posto, s ranije procijenjenih 8,4 posto. Zbog toga je prognoza rasta svjetskog gospodarstva za ovu godinu snižena na 2,2 posto, s 2,4 posto prognoziranih u siječnju.

BRUXELLES - Izaslanstvo međunarodnih zajmodavaca zaključilo je danas procjenu napretka grčkih reformi, upozorivši na kašnjenje na pojedinim područjima uoči sastanka ministara eurozone koji bi trebali donijeti odluku o isplati nove tranše kredita. "Usprkos kontinuiranom značajnom napretku, provedba mjera na određenim područjima i dalje kasni", zaključak je trojke zajmodavaca u ažuriranoj ocjeni napretka Grčke u provedbi reformi uvjetovanih u sklopu međunarodnog paketa pomoći. Trojku zajmodavaca čine Europska komisija, Europska središnja banka (ECB) i Međunarodni monetarni fond (MMF). "Grčka vlada obvezala se da će poduzeti korektivne mjere kako bi zajamčila ostvarivanje fiskalnih ciljeva zacrtanih za 2013-14. i ostvarila primarni višak u ovoj godini", ističe se u priopćenju. Navedene korektivne mjere "obuhvaćaju konkretne korake za uspostavljanje kontrole nad prekomjernom potrošnjom u sektoru zdravstvene skrbi", dodaje se. Misija i vlada suglasni su da su makrogospodarske prognoze i dalje više-manje u skladu s projekcijama programa, uz izglede za postupni povratak rastu u 2014.", stoji u priopćenju. Prognoze su ipak i dalje neizvjesne, dodaje se. Grčka bi trebala dobiti ukupno 8,1 milijardu eura nove tranše kredita.

PARIZ - Francuska središnja banka danas je blago povisila prognozu rasta drugog po veličini europskog gospodarstva u razdoblju od travnja do lipnja, na 0,2 posto. Prema dosadašnjoj je bančinoj prognozi francusko gospodarstvo u promatranom razdoblju trebalo porasti 0,1 posto. Francuska je inače u prvom ovogodišnjem tromjesečju ušla u recesiju, uz pad gospodarskih aktivnosti za 0,2 posto, nakon istog postotnog pada u posljednja tri mjeseca prošle godine.

BERLIN - Njemački izvoz zabilježio je u svibnju najveći pad na mjesečnoj razini od kraja 2009. dok je uvoz poskočio, signalizirajući snažnu osobnu potrošnju, pokazalo je danas objavljeno izvješće državnog statističkog ureda. Sezonski i kalendarski prilagođeni izvoz smanjio se u svibnju 2,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, pokazali su podaci Destatisa. Izvoz je inače tradicionalni oslonac najvećeg europskog gospodarstva ali sada trpi posljedice krize u eurozoni ali i posustajanja kineskog gospdoarstva. Na godišnjoj razini njemački se izvoz u svibnju smanjio 4,8 posto. Pritom je izvoz u eurozonu u svibnju potonuo 9,6 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Njemačka je isporučila manje dobara i usluga i u vaneuropske zemlje, uz pad vrijednosti izvoza za 1,6 posto. Vlada u Berlinu očekuje da će izvoz ove godine biti uteg za BDP pa glavni poticaj za gospodarski rast očekuje od osobne potrošnje, poduprte višim plaćama, snažnim tržištem rada i umjerenom inflacijom. Stoga će rast uvoza u svibnju za 1,7 posto u odnosu na prethodni mjesec biti dobra vijest jer signalizira da Nijemci kupuju više robe iz inozemstva. Na godišnjoj razini uvoz se smanjio 2,6 posto

LONDON - Kineski osiguravatelj Ping kupio je za 260 milijuna funti glasovito londonsko sjedište tržišta osiguranja Lloyd's of London, što bi mogla biti prva u nizu najavljenih nekretninskih transakcija kineskih kompanija u Londonu. Njemački fond kojim upravlja Commerz Real, odjel Commerzbanka, prodao je zgradu kineskoj kompaniji, priopćeno je danas iz brokerske kuće Savills. Vrijednost transakcije nije navedena, uz napomenu da predstavlja najamninu od 6,1 posto. Identitet kupca nije objavljen, ali nekoliko izvora upoznatih sa sporazumom potvrdilo je da je kupac Ping An. Očekuje se da će regulatorne promjene koje ulakšavaju ulaganja kineskih tvrtki u inozemne nekretnine dodatno pojačati priljev kineskog novca u najbolje nekretnine u Londonu, ali i u drugim europskim gradovima poput Pariza i Frankfurta. Zgrada Lloyds of London zaštićena je britanskim zakonima o kulturnoj baštini. Projektirao ju je arhitekt Richard Rogers. Njezini ventilacijski kanali i liftovi nalaze se na vanjskoj strani zgrade, slično kao i na zgradi pariškog Centra Pompidoua, koji je Rogers dizajnirao s Renzom Pianom, projektantom londonskog tornja Shard.

PEKING - Ambiciozni kineski proizvođač automobila Dongfeng Motor i francuski Renault mogli bi u ovome mjesecu potpisati sporazum o zajedničkom ulaganju vrijedan 11 milijardi juana (1,8 milijardi dolara) nakon cijelog desetljeća pregovaranja, izvijestili su danas kineski mediji. Projekt će se temeljiti na preustroju postojećeg zajedničkog ulaganja Renaulta i kineske grupe Sanjiang Space a kineski državni dužnosnici odobrili su ga u svibnju, kazao je izvor za China Business News. Dongfeng je drugi po veličini kineski proizvođač automobila za kojeg su mediji dosad izvješćivali da pregovara o kupnji udjela u Peugeot Citroenu. Sanjiang je osnovan 1993. radi proizvodnje minibusa koja je obustavljena 2003., kada je Dongfeng počeo pregovore s Renaultom o zajedničkom ulaganju. Dongfeng je u lipnju kupio 55-postotni udio u projektu Sanjianga i Renaulta, a sjedište novog zajedničkog ulaganja bit će u gradu Wuhanu, naveo je izvor. Očekuje se da će nova kompanija proizvoditi uglavnom sportska i višenamjenska vozila a proizvodnja bi trebala početi 2014. U prvoj etapi imat će godišnji proizvodni kapacitet od 150.000 vozila, objavio je kineski poslovni dnevnik.

LONDON - Cijena barela nafte stabilizirala se u ponedjeljak iznad razine od 107 dolara nakon što je jači dolar zakočio uzlet tržišta potaknut nemirima u Egiptu. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 61 cent, na 107,11 dolara, nakon što je nakratko dosegnula i 108,04 dolara, najvišu razinu od 4. travnja. U petak zaključila je trgovanje u plusu 2,18 dolara. I na američkom tržištu cijene su se danas stabilizirale, spustivši se 22 centa, na 103 dolara za barel, nakon što su nakratko dotaknule 104,12 dolara. U petak zaključile su trgovanje u plusu dva dolara. Na kraju prošlog tjedna naftna je tržišta poduprlo solidno izvješće o zapošljavanju u SAD-u. Dodatnu potporu pružili su i nemiri u Egiptu. "Iako Egipat nije proizvođač nafte, stanje u Egiptu moglo bi se proširiti na druge dijelove Bliskog istoka, odakle se izvozi velika količina nafte u zemlje potrošače", komentirao je Dominick Chirichella iz Energy Management Instituta. Stoga svaki sukob na Bliskom istoku potpiruje zabrinutost da će doći do većih poremećaja u naftnoj proizvodnji ili u naftnoj opskrbi. Uzlet cijena nafte danas je donekle zakočio skok dolara na najvišu razinu u tri godine slijedom očekivanja da bi američka središnja banka već u rujnu mogla ukinuti veliki program poticajnih mjera.

NEW YORK - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale jer se ulagači plaše smanjenje poticajnih mjera Feda, a na rasprodaju ih je navelo i usporavanje rasta kineskog gospodarstva. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 0,6 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu pale između 0,5 i 2,3 posto. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u minusu 1,6 posto. Današnje trgovanje na azijskim burzama počelo je usponom cijena dionica jer je ulagače ohrabrio rast Wall Streeta u petak, nakon boljih nego što se očekivalo podataka s američkog tržišta rada. U lipnju je u SAD-u broj zaposlenih porastao za 195.000, dok se očekivalo 165.000. Pritom se stopa nezaposlenosti zadržala na 7,6 posto. Međutim, ubrzo su cijene azijskih dionica pale jer je na tržištima prevladala bojazan da snažan rast zaposlenosti znači da bi američka središnja banka mogla već u rujnu početi smanjivati poticajne monetarne programe, koji su dugo poticali rast cijena dionica.

NEW YORK - Na Wall Streetu bi cijene dionica mogle nastaviti rasti jer bi loše gospodarske vijesti mogle odgoditi Fedovo smanjenje poticajnih mjera, dok bi dobre značile da je gospodarstvo dovoljno snažno da može rasti i bez poticaja središnje banke. Dow Jones indeks ojačao je prošloga tjedna 1,5 posto, na 15.135 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,6 posto, na 1.631 bod, a Nasdaq indeks 2,2 posto, na 3.479 bodova. Ovoga će tjedna u fokusu biti govor predsjednika Feda Bena Bernanke u Nacionalnom odboru za ekonomska istraživanja u srijedu. Ulagači se nadaju novim signalima po pitanju poticajnih programa. Istoga dana bit će objavljeni dijelovi zapisnika s posljednje sjednice Feda, koji bi mogli pokazati koliko se čelnika središnje banke zalaže za smanjenje poticajnih monetarnih mjera, a koliko za nastavak dosadašnje politike. Ovoga tjedna počinje i sezona objave poslovnih rezultata američkih kompanija ostvarenih u drugom tromjesečju. Aluminijski div Alcoa prvi će, po običaju, objaviti podatke u ponedjeljak.

(Hina) xggoj ymkuz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙