U akcijama koje je koordinirala Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru sa sjedištem u Rijeci, do 1. srpnja ove godine spašeno je 5 brodova te 38 jahti i brodica.
Najviše poziva upomoć bilo je zbog kvara motora na plovilima i nesposobnosti plovidbe te zbog potreba za medicinskom pomoći.
Od početka godine nasukalo se 15 plovila, na 7 ih je izbio požar, a 9 ih je potonulo.
Spašavana su tri kupača, po jedan daskaš i ronilac na dah.
Uglavnom je riječ o plovilima pod stranim zastavama ili u čarteru, a spašavane osobe najčešće su strani državljani.
Iz ministarstva se nautičarima, osim redovitog slušanja vremenske prognoze, preporuča povremena obnova stečenih znanja o upravljanju jahtama i brodicama, pridržavanje pravila i propisa o sigurnosti plovidbe te usklađivanje plovidbe vremenskim uvjetima na moru.
Kupačima se preporuča ostanak u granicama obilježenih kupališta.
One, koji, pak, zatrebaju pomoć tijekom plovidbe, upućuju na 24-satno dežurstvo na besplatnom broju Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru u Rijeci - 195.
Iz resornog ministarstva još su podsjetili da u akcijama traganja i spašavanja na moru sudjeluju djelatnici lučkih kapetanija i ispostava s plovilima, po potrebi zrakoplovi Obalne straže, tegljačke i ekološke jedinice, pomorska policija, a nerijetko i privatna plovila.