Cijene kuća porasle su na 28 od ukupno 42 tržišta nekretnina koja su dosada objavila odgovarajuće podatke, pri čemu je njihov rast u nominalnom izrazu daleko veći od onog prilagođenog za inflaciju u zemljama poput Indije, Brazila, Turske i Južnoafričke Republike, napominju autori istraživanja.
Tako su u Turskoj cijene prilagođene za inflaciju porasle u prvom tromjesečju 8,13 posto u odnosu na isto razdoblje lani dok su nominalne cijene poskočile čak 16,04 posto.
U Europi je pak porastao broj zemalja čija su tržišta nekretnina u prva tri mjeseca ove godine pokazala znakove oporavka, ističu autori istraživanja, izdvajajući Tursku, Dansku, Norvešku, te Estoniju, Poljsku, Švedsku i Švicarsku.
Na nekim je europskim tržištima pad cijena nastavljen, pa je Grčka zadržala status najslabijeg tržišta nekretnina u svijetu, uz pad cijena kuća u prvom ovogodišnjem tromjesečju od 11,53 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
U istom je razdoblju ubrzan i pad cijena kuća prilagođen za inflaciju u Nizozemskoj (11 posto), Španjolskoj (10,24 posto), te u glavnom gradu Hrvatske Zagrebu (9,53 posto) i u Rusiji (8,09 posto), navode u Global Property Guideu. U posljednjem tromjesečju prošle godine cijene kuća u Zagrebu prilagođene za inflaciju pale su na godišnjoj razini 8,8 posto.
U prva tri mjeseca ove godine cijene kuća u Zagrebu prilagođene za inflaciju pale su 3,12 posto. Nominalne su cijene na godišnjoj razini pale 6,23 posto, odnosno za 2,4 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca.
Hrvatska je ušla već u petu godinu recesije i očekuje se da će se gospodarstvo u ovoj godini smanjiti 0,2 posto, nakon 2-postotnog pada u 2012., izračunali su u toj tvrtki.
U pojedinim je europskim zemljama pad cijena ipak usporio, ponajprije u Portugalu, Bugarskoj i Irskoj, napominju.
Na međunarodnoj je razini najveći skok cijena kuća prilagođenih za inflaciju zabilježen u Dubaiju, za čak 28,02 posto u odnosu na prvo prošlogodišnje tromjesečje. Slijedi Hong Kong s rastom cijena kuća od 20,14 posto.
Najnoviji podaci očigledno pokazuju da je razdoblje pada tržišta nekretnina u svijetu napokon završilo, zaključuju u Global Property Guideu.